Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 5 days ago by u/vef3oh · 18 comments

Declutter- Dior, Diptyque, Nishane, LV, YSL, others

Listing photos

14 bottles in this post · 4 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Fahrenheit ParfumDior · Full · 75 ml$70.00$0.93/mlNo comps yet
Full
full bottle75 mlfull presentation

$70.00

$0.93/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
L'Eau PapierDiptyque · Full · 100 ml$140.00$1.40/mlNo comps yet
Full

Diptyque

L'Eau Papier

full bottle100 mlbottle only

$140.00

$1.40/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
The One SportDolce & Gabbana · Full · 100 ml$45.00$0.45/mlNo comps yet
Full

Dolce & Gabbana

The One Sport

full bottle100 mlbottle only

$45.00

$0.45/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Gentleman Society Ambree EDPGivenchy · Full · 100 ml$55.00$0.55/ml17% under market
Full
full bottle100 mlusedbottle only

$55.00

$0.55/ml

17% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Intense OudGucci · Full · 90 ml$80.00$0.89/mlNo comps yet
Full
full bottle90 mlbottle only

$80.00

$0.89/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Feu RougeMontagne Parfums · Full · 50 ml$35.00$0.70/mlNo comps yet
Full

Montagne Parfums

Feu Rouge

full bottle50 mlfull presentation

$35.00

$0.70/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
LoversLouis Vuitton · Partial · 50 ml · 70%$85.00$2.43/mlNo comps yet
~35 ml left

Louis Vuitton

Lovers

partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $121.43. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $121.43. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$85.00

$2.43/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
PlatinumCoach · Partial · 100 ml · 83%$20.00$0.24/mlNo comps yet
~83 ml left
partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $24.24. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $24.24. That is 19% below the $30.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask.

$20.00

$0.24/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Spice & Black VanillaCremo · Full · 100 ml$12.00$0.12/mlNo comps yet
Full
full bottle100 mlbottle only

$12.00

$0.12/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Fusion d'IsseyIssey Miyake · Full · 100 ml$25.00$0.25/mlNo comps yet
Full

Issey Miyake

Fusion d'Issey

full bottle100 mlbottle box

$25.00

$0.25/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Dior Homme CologneDior · sold · Full · 125 ml$60.00$0.48/mlsold
Full
soldfull bottle125 mlbottle only

$60.00

$0.48/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Homme Sport EDTDior · sold · Full · 125 ml$80.00$0.64/mlsold
Full
soldfull bottle125 mlbottle only

$80.00

$0.64/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
AniNishane · sold · Full · 100 ml$130.00$1.30/mlsold
Full

Nishane

Ani

soldfull bottle100 mlbottle only

$130.00

$1.30/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
L'ImmensiteLouis Vuitton · sold · Partial · 50 ml · 84%$105.00$2.50/mlsold
~42 ml left

Louis Vuitton

L'Immensite

soldpartial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $125.00. That is 4% below the $130.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask.

$105.00

$2.50/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Try #2 since the first post was removed for some reason?

Hey all!

Getting rid of a couple more bottles to make some space.

Shipping to CONUS only, free for orders over 75, otherwise buyer pays shipping (via USPS Pirateship). Will try to ship ASAP, guaranteed shipping within 3 business days. Payment is Paypal F&F preferred, G&S buyer pays fee. Please see pics for fill levels. Some bottles are from a prior recent post so happy to provide more pics/batch code/etc by request. Many of these scents are catch and release from fellow fragranceswap users. Respectfully, not looking for trades unless it is the following- YSL Babycat, YSL Tuxedo, Le Labo Shiu, or LV Rain Tea (Tea Storm).

**Pics (If it's not listed, it's not available):**

[https://imgur.com/a/ZzonFES](https://imgur.com/a/ZzonFES)

[https://imgur.com/a/H0YZvFn](https://imgur.com/a/H0YZvFn)

[https://imgur.com/a/declutter-baby-fund-2-bFh4QSA](https://imgur.com/a/declutter-baby-fund-2-bFh4QSA)

Bottles-

Dior Fahrenheit Parfum 75ml (full pres)- 70$

Dior Homme Cologne 125ml (bottle only) (small crack in the cap, cosmetic only)- 60$ **SOLD**

Dior Homme Sport 125ml (2017 version, bottle only)- 80$ **SOLD**

Diptyque L'Eau Papier 100ml (bottle only)- 140$

Dolce & Gabbana The One Sport (discontinued, very rare, bottle only) 100ml- 45$

Givenchy Gentleman Society Eau De Parfum Ambree 100ml (very difficult to see fill, level just a hair below the top of the logo, bottle only)- 55$

Gucci Intense Oud 90ml (bottle only)- 80$

Nishane Ani 100ml (bottle only)- 130$ **SOLD**

Montagne Feu Rouge 50ml full pres- 35$

YSL 24 125ml (full pres, beautiful box) (very difficult to see fill but only missing test sprays)- 250$

Decants-

LV L'immensite \~42/50ml- 105$ **SOLD**

LV Lovers \~35/50ml- 85$

Add ons-

Coach Platinum 100ml (bottle only- difficult to see fill \~80-85%)- 20$

Cremo Spice & Black Vanilla 100ml (bottle only. Great Spicebomb dupe)- 12$

Issey Miyake Fusion D'Issey 100ml (comes with tester box)- 25$

Wildcard-

Loewe 7 Natural 50ml full pres- I traded for this and have no idea how to price it. I think it's discontinued? Goes for 150$ on Ebay. Happy to sell for 10$ less than the cheapest legitimate source you can find (includes fragranceswap posts!).

Thanks for looking!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

5 days ago$250.00unknown
5 days ago$70.00unknown
5 days ago$60.00unknown
5 days ago$80.00unknown
5 days ago$140.00unknown
5 days ago$45.00unknown
5 days ago$55.00unknown
5 days ago$80.00unknown
5 days ago$130.00unknown
5 days ago$35.00unknown
5 days ago—unknown
5 days ago$105.00unknown
5 days ago$85.00unknown
5 days ago$20.00unknown
5 days ago$12.00unknown
5 days ago$25.00unknown
5 days ago—unknown
5 days ago—unknown
5 days ago—unknown
5 days ago—unknown
3 days ago$70.00active
3 days ago$60.00sold
3 days ago$80.00sold
3 days ago$140.00active
3 days ago$45.00active
3 days ago$55.00active
3 days ago$80.00active
3 days ago$130.00active
3 days ago$35.00active
3 days ago$105.00sold
3 days ago$85.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$12.00active
3 days ago$25.00active
3 days ago$70.00active
3 days ago$60.00sold
3 days ago$80.00sold
3 days ago$140.00active
3 days ago$45.00active
3 days ago$55.00active
3 days ago$80.00active
3 days ago$130.00sold
3 days ago$35.00active
3 days ago$105.00sold
3 days ago$85.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$12.00active
3 days ago$25.00active

Deals happen on Reddit with u/vef3oh.