Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 8 hours ago by u/Childress3312 · 26 comments

Collection Clearout – Dior Homme Sport 2017, Versace Eros Parfum, Spicebomb Metallic Musk, Montagne, YSL, Guerlain + More

Listing photos

25 bottles in this post · 12 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Eros ParfumVersace · Full · 100 ml$55.00$0.55/ml18% under market
Full
full bottle100 mlusedfull presentation

$55.00

$0.55/ml

18% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Polo BlueRalph Lauren · Full · 125 ml$30.00$0.24/ml26% under market
Full

Ralph Lauren

Polo Blue

full bottle125 mlusedfull presentation

$30.00

$0.24/ml

26% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Impact Intense EDPTommy Hilfiger · Full · 50 ml$30.00$0.60/mlNo comps yet
Full

Tommy Hilfiger

Impact Intense EDP

full bottle50 mlusedfull presentation

$30.00

$0.60/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Slopeside EDPQuiksilver · Full · 50 ml$25.00$0.50/mlNo comps yet
Full

Quiksilver

Slopeside EDP

full bottle50 mlused

$25.00

$0.50/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Blue ElixirAssaf Fragrances · Full · 200 ml$55.00$0.28/mlNo comps yet
Full

Assaf Fragrances

Blue Elixir

full bottle200 mlusedfull presentation

$55.00

$0.28/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Pinnace EDPFrench Avenue · Full · 100 ml$35.00$0.35/mlNo comps yet
Full

French Avenue

Pinnace EDP

full bottle100 mlusedfull presentation

$35.00

$0.35/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Lion EDPRayhaan · Full · 100 ml$20.00$0.20/mlNo comps yet
Full

Rayhaan

Lion EDP

full bottle100 mlused

$20.00

$0.20/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
WinsomeMaison Alhambra · Full · 100 ml$20.00$0.20/mlNo comps yet
Full

Maison Alhambra

Winsome

full bottle100 mlused

$20.00

$0.20/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Absolute ChillAtralia · Full · 100 ml$20.00$0.20/mlNo comps yet
Full
full bottle100 mlusedfull presentation

$20.00

$0.20/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Woody Ginger EDPDossier · Full · 50 ml$20.00$0.40/mlNo comps yet
Full
full bottle50 mlusedfull presentation

$20.00

$0.40/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Toro Pour Homme GlacéMaison Alhambra · Full · 100 ml$15.00$0.15/mlNo comps yet
Full

Maison Alhambra

Toro Pour Homme Glacé

full bottle100 mlused

$15.00

$0.15/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Game of Spades Diamond ExtraitJo Milano · Partial · 30%$15.00No comps yet
partial bottleused

$15.00

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Liam Blue Shine EDPLattafa · Partial · 80%$15.00No comps yet
partial bottleused

$15.00

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Homme Sport 2017Dior · sold · Full · 75 ml$70.00$0.93/mlsold
Full
soldfull bottle75 mlused

$70.00

$0.93/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Spicebomb Metallic MuskViktor & Rolf · sold · Full · 50 ml$55.00$1.10/mlsold
Full
soldfull bottle50 mlused

$55.00

$1.10/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Le Sel d'Issey EDTIssey Miyake · sold · Full · 100 ml$55.00$0.55/mlsold
Full

Issey Miyake

Le Sel d'Issey EDT

soldfull bottle100 mlusedfull presentation

$55.00

$0.55/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Eros Flame EDPVersace · sold · Full · 100 ml$40.00$0.40/mlsold
Full
soldfull bottle100 mlused

$40.00

$0.40/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
La Nuit de L'HommeYves Saint Laurent · sold · Full · 60 ml$40.00$0.67/mlsold
Full

Yves Saint Laurent

La Nuit de L'Homme

soldfull bottle60 mlused

$40.00

$0.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
L'Homme Idéal EDTGuerlain · sold · Partial · 50 ml · 50%$30.00$1.20/mlsold
~25 ml left
soldpartial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $60.00. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $60.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$30.00

$1.20/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
PlatinumCoach · sold · Full · 60 ml$25.00$0.42/mlsold
Full
soldfull bottle60 mlused

$25.00

$0.42/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
1 Million EDTPaco Rabanne · sold · Partial · 100 ml · 60%$25.00$0.42/mlsold
~60 ml left

Paco Rabanne

1 Million EDT

soldpartial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $41.67. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $41.67. That is 29% below the $59.00 full-bottle median from 3 recent same-size full-bottle asks.

$25.00

$0.42/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
9PM EDPAfnan · sold · Full · 150 ml$20.00$0.13/mlsold
Full

Afnan

9PM EDP

soldfull bottle150 mlusedfull presentation

$20.00

$0.13/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
La Nuit 2011Montagne Parfums · sold · Full · 50 ml$30.00$0.60/mlsold
Full

Montagne Parfums

La Nuit 2011

soldfull bottle50 mlused

$30.00

$0.60/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Fig Tree EDPMontagne Parfums · sold · Full · 50 ml$30.00$0.60/mlsold
Full

Montagne Parfums

Fig Tree EDP

soldfull bottle50 mlused

$30.00

$0.60/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Citrus WaterMontagne Parfums · sold · Full · 50 ml$30.00$0.60/mlsold
Full

Montagne Parfums

Citrus Water

soldfull bottle50 mlused

$30.00

$0.60/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Looking to clear out some bottles that aren't getting enough use. Open to reasonable offers, bundles, and trades.

Pics: [https://imgur.com/a/MuHyaek](https://imgur.com/a/MuHyaek)

Levels are shown in photos unless otherwise noted. Full presentation (FP) noted where applicable.

***DESIGNER***

~~• Dior Homme Sport 2017 – 75ml – $70~~ ***SOLD*** ~~• Viktor&Rolf Spicebomb Metallic Musk EDP – 50ml – $55~~ ***SOLD*** • Versace Eros Parfum – 100ml – FP – $55 ~~• Issey Miyake Le Sel d’Issey EDT – 100ml – FP – $55~~ ***SOLD*** ~~• Versace Eros Flame EDP – 100ml – $40~~ ***SOLD*** ~~• YSL La Nuit de L’Homme EDT — 60ml – $40~~ ***SOLD*** ~~• Guerlain L’Homme Idéal EDT — \~50% – 50ml – $30~~ ***SOLD*** • Ralph Lauren Polo Blue EDT – 125ml – FP – $30 • Tommy Hilfiger Impact Intense EDP – 50ml – FP – $30 ~~• Coach Platinum EDP – 60ml – $25~~ ***SOLD*** ~~• Paco Rabanne 1 Million EDT – 100ml – approx. 60% – $25~~ ***SOLD*** • Quiksilver Slopeside EDP – 50ml – $25

***DUPES/CLONES***

• Assaf Frankel Blue Elixir (LV Imagination) – 200ml – FP – $55 • French Avenue Pinnace EDP (LV Pacific Chill) – 100ml – FP – $35 ~~• Afnan 9PM EDP (JPG Ultra Male) – 150ml – FP – $20~~ ***SOLD*** • Rayhaan Lion EDP (JPG Ultra Male) – 100ml – $20 • Maison Alhambra Winsome EDP (YSL Tuxedo) – 100ml – $20 • Atralia Absolute Chill EDP (LV Pacific Chill) – 100ml – FP – $20 • Dossier Woody Ginger EDP (Tom Ford For Men 2007) – 50ml – FP – $20 • Maison Alhambra Toro Pour Homme Glacé (TDH Eau Givrée) – 100ml – $15 (Add-on Only) • Jo Milano Game of Spades Diamond Extrait (Killian’s Angel Share) — \~30% — $15 (Add-on Only) • Lataffa Liam Blue Shine EDP (ADG Profundo) — \~80% — $15 (Add-on Only)

~~MONTAGNE~~

~~• Montagne La Nuit 2011 EDP (YSL La Nuit de L’Homme 2011) – 50ml – $30~~ ***SOLD*** ~~• Montagne Fig Tree EDP (Diptyque Philosykos) – 50ml – $30~~ ***SOLD*** ~~• Montagne Citrus Water EDP (Montagne Original) – 50ml – $30~~ ***SOLD***

~~- Take all 3 for $80 shipped~~

***HOUSEKEEPING:***

\- CONUS Only \- FREE shipping on purchases of $60+ \- Add $5-$10 for shipping on purchases under $60 (from NC) \- Ships within 1–2 business days via USPS or UPS (buyers choice) \- Please reply “*Chat*” before PM

***PAYMENT***

\- Zelle, PayPal, or Venmo (Any G&S % fee with PayPal or Venmo will be covered by the buyer)

***TRADES***

\- Open to trades and partial trades. Mostly interested in fresh/clean/blue, citrus, aquatic, woody, or mass-appealing scents.

\- Bundle deals encouraged. Feel free to send reasonable offers.

Thanks for looking!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

8 hours ago$70.00active
8 hours ago$55.00active
8 hours ago$55.00active
8 hours ago$55.00active
8 hours ago$40.00active
8 hours ago$40.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$25.00active
8 hours ago$25.00active
8 hours ago$25.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$30.00active
8 hours ago$55.00active
8 hours ago$35.00active
8 hours ago$20.00active
8 hours ago$20.00active
8 hours ago$20.00active
8 hours ago$20.00active
8 hours ago$20.00active
8 hours ago$15.00active
8 hours ago$15.00active
8 hours ago$15.00active
8 hours ago$20.00sold
7 hours ago$40.00sold
7 hours ago$30.00sold
7 hours ago$30.00sold
7 hours ago$30.00sold
7 hours ago$30.00sold
7 hours ago$40.00sold
7 hours ago$25.00sold
7 hours ago$70.00sold
7 hours ago$55.00sold
6 hours ago$25.00sold
6 hours ago$55.00sold

Deals happen on Reddit with u/Childress3312.