Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/Chrayna · 17 comments

Tauer, Frederic Malle, Les Indemodables, PdM, Nishane, Chanel, HdP, Frapin, Mancera, Montagne, Clones

Listing photos

25 bottles in this post · 6 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Bigarade ConcentréeFrederic Malle · Partial · 100 ml$174.00$1.76/mlNo comps yet
~99 ml left

Frederic Malle

Bigarade Concentrée

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $175.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $175.76. That is about the same as the $175.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask, so there is no meaningful liquid-price discount.

$174.00

$1.76/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Escale en IndonésieLes Indemodables · Partial · 100 ml$134.00$1.35/mlNo comps yet
~99 ml left

Les Indemodables

Escale en Indonésie

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $135.35. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $135.35. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$134.00

$1.35/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Legacy of PetraPenhaligon's · Partial · 100 ml$119.00No comps yet

Penhaligon's

Legacy of Petra

partial bottle100 mlusedfull presentation

$119.00

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Bleu de Chanel EDTChanel · Partial · 150 ml$114.00$0.76/ml9% under market
Full
partial bottle150 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $114.00. At this partial’s price per remaining ml, 150 ml would cost about $114.00. That is 12% below the $130.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask.

$114.00

$0.76/ml

9% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Pacific Rock MossGoldfield & Banks · Partial · 100 ml$124.00$1.27/ml8% above market
~98 ml left

Goldfield & Banks

Pacific Rock Moss

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $126.53. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $126.53. That is about the same as the $125.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks, so there is no meaningful liquid-price discount.

$124.00

$1.27/ml

8% above market · 2 comps · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Wood InfusionGoldfield & Banks · Partial · 100 ml$99.00$1.02/mlNo comps yet
~97 ml left

Goldfield & Banks

Wood Infusion

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $102.06. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $102.06. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$99.00

$1.02/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Black Orchid EDPTom Ford · Partial · 30 ml$39.00$1.30/mlNo comps yet
Full
partial bottle30 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $39.00. At this partial’s price per remaining ml, 30 ml would cost about $39.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$39.00

$1.30/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Upper EastMichael Malul · Partial · 100 ml$48.00$0.49/mlNo comps yet
~97 ml left

Michael Malul

Upper East

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $49.48. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $49.48. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$48.00

$0.49/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
831 San LucasMichael Malul · Partial$52.00No comps yet

Michael Malul

831 San Lucas

partial bottleusedfull presentation

$52.00

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Liquid BrunFrench Avenue · Partial · 100 ml$26.00$0.26/mlNo comps yet
~99 ml left

French Avenue

Liquid Brun

partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $26.26. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $26.26. That is 5% above the $25.00 full-bottle median from 3 recent same-size full-bottle asks.

$26.00

$0.26/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Club de Nuit MilestoneArmaf · Partial · 100 ml$18.00No comps yet
partial bottle100 mlusedfull presentation

$18.00

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Ramz SilverLattafa · Partial · 100 ml$12.00$0.12/mlNo comps yet
~99 ml left
partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $12.12. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $12.12. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$12.00

$0.12/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Ameer Al Oudh Intense OudLattafa · Partial · 100 ml$12.00$0.12/ml45% under market
~99 ml left
partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $12.12. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $12.12. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$12.00

$0.12/ml

45% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Kismet AngelMaison Alhambra · Partial · 100 ml$18.00$0.18/mlNo comps yet
~99 ml left

Maison Alhambra

Kismet Angel

partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $18.18. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $18.18. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$18.00

$0.18/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Insurrection II WildReyane Tradition · Partial · 100 ml$14.00$0.14/mlNo comps yet
~99 ml left

Reyane Tradition

Insurrection II Wild

partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $14.14. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $14.14. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$14.00

$0.14/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
BlackMandarina Duck · Partial · 100 ml$14.00$0.14/mlNo comps yet
~98 ml left

Mandarina Duck

Black

partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $14.29. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $14.29. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$14.00

$0.14/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Spirit of PeaceMontagne Parfums · Partial · 50 ml · 94%$32.00$0.68/mlNo comps yet
~47 ml left

Montagne Parfums

Spirit of Peace

partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $34.04. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $34.04. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$32.00

$0.68/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Rue LafayetteMontagne Parfums · Partial · 50 ml$38.00$0.78/mlNo comps yet
~49 ml left

Montagne Parfums

Rue Lafayette

partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $38.78. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $38.78. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$38.00

$0.78/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Enigmatic ExclusifMontagne Parfums · Partial · 50 ml$50.00$1.02/mlNo comps yet
~49 ml left

Montagne Parfums

Enigmatic Exclusif

partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $51.02. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $51.02. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$50.00

$1.02/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
L’Air du Desert MarocainTauer Perfumes · sold · Partial · 50 ml · 75%$112.00$2.99/mlsold
~38 ml left
soldpartial bottle50 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $149.33. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $149.33. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$112.00

$2.99/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
HerodParfums de Marly · sold · Partial · 75 ml$102.00$1.36/mlsold
Full

Parfums de Marly

Herod

soldpartial bottle75 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $102.00. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $102.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$102.00

$1.36/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Fan Your Flames ExtraitNishane · sold · Partial · 50 ml$74.00$1.51/mlsold
~49 ml left
soldpartial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $75.51. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $75.51. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$74.00

$1.51/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Allure Homme Sport Eau ExtremeChanel · sold · Partial · 150 ml$114.00$0.76/mlsold
Full
soldpartial bottle150 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $114.00. At this partial’s price per remaining ml, 150 ml would cost about $114.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$114.00

$0.76/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
L’Humaniste EDPFrapin · sold · Partial · 100 ml$102.00sold
soldpartial bottle100 mlusedfull presentation

$102.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Amore Caffe EDPMancera · sold · Partial · 120 ml$69.00$0.58/mlsold
~119 ml left
soldpartial bottle120 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $69.58. At this partial’s price per remaining ml, 120 ml would cost about $69.58. That is 7% below the $75.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask.

$69.00

$0.58/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Items will be shipped (CONUS only) the next business day. I'm not responsible for porch pirates, etc, so let me know if you want signature required upon delivery. Venmo or PayPal FF (G&S is fine, but buyer pays fees).

No holds. No trades. Let me know if you have any questions.

Drop a comment here before messaging me. Thanks for looking.

**❌ Tauer L’Air du Desert Marocain** 50ml w/ pres (see pic for fill level, 75%ish) — $112 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/EGHAm3T](https://imgur.com/a/EGHAm3T)

**Frederic Malle Bigarade Concentree** 99/100ml w/ pres — $174 shipped [https://imgur.com/a/HK574tS](https://imgur.com/a/HK574tS)

**Les Indemodables Escale en Indonesia** 99/100ml w/ pres — $134 shipped [https://imgur.com/a/bI7Bqw7](https://imgur.com/a/bI7Bqw7)

**Penhaligon’s Legacy of Petra** 100ml w/ pres (missing test sprays) — $119 shipped [https://imgur.com/a/TIBQCpH](https://imgur.com/a/TIBQCpH)

**❌ PdM Herod** 60ish/75ml (no box) — $102 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/VR0wQQa](https://imgur.com/a/VR0wQQa)

**❌ Nishane Fan Your Flames** 49/50ml (no box) — $74 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/MypkOTe](https://imgur.com/a/MypkOTe)

**Histoires de Parfums 1725** 105/120ml (see fill line in pics) w/ pres — $104 shipped [https://imgur.com/a/bYtygJz](https://imgur.com/a/bYtygJz)

**Chanel Bleu de Chanel EDT** 125ish/150ml (see fill line in pics, no box) — $114 shipped [https://imgur.com/a/XPZ4VGz](https://imgur.com/a/XPZ4VGz)

**❌ Chanel AHSEE** 115ish/150ml (fill line just above the bottom of ALLURE letter) w/ pres — $114 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/EAvjZOs](https://imgur.com/a/EAvjZOs)

**❌ Frapin L’humaniste EDP** 100ml (missing test sprays) w/ pres — $102 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/9Ep3r8I](https://imgur.com/a/9Ep3r8I)

**❌ Frapin 1270 EDP** 100ml (missing test sprays) w/ pres (small stain on bottom front of box) — $82 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/QMvKQCL](https://imgur.com/a/QMvKQCL)

**❌ Mancera Amore Caffe** 119/120ml (no box) — $69 shipped **SOLD** [https://imgur.com/a/siZIviv](https://imgur.com/a/siZIviv)

**G&B Pacific Rock Moss** 98/100ml w/ 10ml traveler and pres — $124 shipped [https://imgur.com/a/UGxffMs](https://imgur.com/a/UGxffMs)

**G&B Wood Infusion** 97/100ml w/ pres — $99 shipped [https://imgur.com/a/NrN08DV](https://imgur.com/a/NrN08DV)

**Bundle any 3+ bottles below for free CONUS shipping.** **Tom Ford Black Orchid** 23ish/30ml (no box) — $39 [https://imgur.com/a/Cg7LCpc](https://imgur.com/a/Cg7LCpc) **Michael Malul Upper East** 97/100ml w/ pres — $48 [https://imgur.com/a/F7hILk9](https://imgur.com/a/F7hILk9) **Michael Malul** **831 San Lucas** 99/100 w/ pres — $52 [https://imgur.com/a/YwWA8hZ](https://imgur.com/a/YwWA8hZ) **French Avenue Liquid Brun** 99/100ml (no box) — $26 [https://imgur.com/a/m7cFph9](https://imgur.com/a/m7cFph9) **Club de Nuit Milestone** 100ml (missing test sprays and chain on bottle) w/ pres — $18 [https://imgur.com/a/ziDTNve](https://imgur.com/a/ziDTNve) **Lataffa Ramz (Silver)** 99/100ml (no box) — $12 [https://imgur.com/a/jodian2](https://imgur.com/a/jodian2) **Lataffa Ameer Al Oudh Intense** **Oud** 99/100ml w/ pres — $12 [https://imgur.com/a/y5PtLwm](https://imgur.com/a/y5PtLwm) **Maison Alhambra Kismet Angel** 99/100ml w/ pres — $18 [https://imgur.com/a/2u3XsNy](https://imgur.com/a/2u3XsNy) **Reyane Tradition Insurrection II Wild** 99/100ml (no box) — $14 [https://imgur.com/a/nDZ6ypJ](https://imgur.com/a/nDZ6ypJ) **Mandarina Duck Black** 98/100ml (no box) — $14 [https://imgur.com/a/wIz4tZG](https://imgur.com/a/wIz4tZG) **Montagne Spirit of Peace** 47/50ml (no box) — $32 [https://imgur.com/a/vCNFGck](https://imgur.com/a/vCNFGck) **Montagne Rue Lafayette** 49/50ml (no box) — $38 [https://imgur.com/a/f0tg1wR](https://imgur.com/a/f0tg1wR) **Montagne Enigmatic Exclusif** 49/50ml (no box) — $50 [https://imgur.com/a/0XNJd6U](https://imgur.com/a/0XNJd6U)

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$112.00active
2 days ago$174.00active
2 days ago$134.00active
2 days ago$119.00active
2 days ago$102.00active
2 days ago$74.00active
2 days ago$114.00active
2 days ago$114.00active
2 days ago$102.00active
2 days ago$69.00active
2 days ago$124.00active
2 days ago$99.00active
2 days ago$39.00active
2 days ago$48.00active
2 days ago$52.00active
2 days ago$26.00active
2 days ago$18.00active
2 days ago$12.00active
2 days ago$12.00active
2 days ago$18.00active
2 days ago$14.00active
2 days ago$14.00active
2 days ago$32.00active
2 days ago$38.00active
2 days ago$50.00active
2 days ago$74.00sold
2 days ago$114.00sold
2 days ago$102.00sold
2 days ago$69.00sold
2 days ago$102.00sold
2 days ago$112.00sold

This seller asks for a comment on the post before messaging.