Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/laithe · 6 comments

Spicebomb Extreme & Sauvage and Decluttering Samples: ATH, LV, Tobacco Vanille, Le Male Essence, Royal Night, etc.

Listing photos

18 bottles in this post · 7 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Spicebomb ExtremeViktor & Rolf · Partial · 90 ml · 85%$41.00$0.54/ml32% under market
~77 ml left

Viktor & Rolf

Spicebomb Extreme

partial bottle90 mlused

Full-bottle equivalent $48.24. At this partial’s price per remaining ml, 90 ml would cost about $48.24. That is 31% below the $70.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks.

$41.00

$0.54/ml

32% under market · 2 comps · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Reflection ManAmouage · Sample · 2 ml · 50%$12.00$12.00/ml41% above market
~1 ml left
sample2 mlused

$12.00

$12.00/ml

41% above market · 3 comps · low confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Virgin Island WaterCreed · Decant · 5 ml$18.00$3.60/ml20% under market
Full
decant5 mlused

$18.00

$3.60/ml

20% under market · 3 comps · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
The One EDPDolce & Gabbana · Decant · 5 ml · 90%$12.00$2.67/ml33% under market
~5 ml left

Dolce & Gabbana

The One EDP

decant5 mlnew open box

$12.00

$2.67/ml

33% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
The One ParfumDolce & Gabbana · Decant · 5 ml$16.00$3.20/mlNo comps yet
Full

Dolce & Gabbana

The One Parfum

decant5 mlused

$16.00

$3.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
The One Royal NightDolce & Gabbana · Sample · 1 ml · 75%$12.00$15.00/mlNo comps yet
~1 ml left

Dolce & Gabbana

The One Royal Night

sample1 mlused

$12.00

$15.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Star Men NebulaFragrance World · Sample · 1 ml · 80%$9.00$11.25/mlNo comps yet
~1 ml left

Fragrance World

Star Men Nebula

sample1 mlused

$9.00

$11.25/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Herbes TroublantesGuerlain · Sample · 2 ml · 40%$13.00$16.25/ml117% above market
~1 ml left
sample2 mlused

$13.00

$16.25/ml

117% above market · 4 comps · medium confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Le Male EssenceJean Paul Gaultier · Sample · 1 ml · 90%$16.00$17.78/mlNo comps yet
~1 ml left

Jean Paul Gaultier

Le Male Essence

sample1 mlused

$16.00

$17.78/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
L'ImmensiteLouis Vuitton · Sample · 2 ml · 90%$14.00$7.78/ml11% above market
~2 ml left

Louis Vuitton

L'Immensite

sample2 mlused

$14.00

$7.78/ml

11% above market · 7 comps · medium confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · Decant · 10 ml · 50%$32.00$6.40/ml29% above market
~5 ml left
decant10 mlused

$32.00

$6.40/ml

29% above market · 2 comps · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Sauvage EDPDior · sold · Full · 10 ml · 95%$16.00$1.68/mlsold
~10 ml left
soldfull bottle10 mlused

$16.00

$1.68/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
TabacAaron Terence Hughes · sold · Decant · 10 ml$51.00$5.15/mlsold
~10 ml left

Aaron Terence Hughes

Tabac

solddecant10 mlused

$51.00

$5.15/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Afternoon SwimLouis Vuitton · sold · Sample · 2 ml · 25%$9.00$18.00/mlsold
~1 ml left

Louis Vuitton

Afternoon Swim

soldsample2 mlused

$9.00

$18.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Fantasmagory ExtraitLouis Vuitton · sold · Sample · 2 ml · 75%$16.00$10.67/mlsold
~2 ml left
soldsample2 mlused

$16.00

$10.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
OrageLouis Vuitton · sold · Decant · 5 ml · 80%$19.00$4.75/mlsold
~4 ml left

Louis Vuitton

Orage

solddecant5 mlused

$19.00

$4.75/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Mortal SkinStephane Humbert Lucas · sold · Decant · 5 ml · 5%$8.00$26.67/mlsold
~0 ml left

Stephane Humbert Lucas

Mortal Skin

solddecant5 mlused

$8.00

$26.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · sold · Partial · 25 ml · 35%$32.00$3.64/mlsold
~9 ml left
soldpartial bottle25 mlused

Full-bottle equivalent $90.91. At this partial’s price per remaining ml, 25 ml would cost about $90.91. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$32.00

$3.64/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Selling some of my older bottles and partially used samples that I want to get rid of to make way for new stuff. It's been a good year for new releases!

Free shipping over $70, add $7 shipping if under. CONUS only. Trying to keep the prices low, so a minimum order of $20. I can only take PayPal G&S since my seller flair is low.

Juice levels are estimates, and some bottles have issues. See images for bottles and exact fill levels: [https://imgur.com/a/VJdikhM](https://imgur.com/a/VJdikhM)

- ___ ___

-

**BOTTLES**

|Available|House|Fragrance|Size|Estimated % left|**Price**|Notes| |:-:|:-|:-|:-:|:-:|:-:|:-| |**SOLD**|~~Dior~~|~~Sauvage EDP~~|~~10 ml~~|~~[95%](https://imgur.com/j7UTW3g)~~|~~**$9**~~|~~Cool little dabber bottle that came with my Sauvage EDT back in 2017.~~| |Yes|Paco Rabanne|1 Million Deodorant Spray|150 ml| [No idea](https://imgur.com/sBiVIgA) |**$14**|Can't see inside this one, but I can hear the juice in there.| |Yes|Viktor & Rolf|Spicebomb Extreme|90 ml|[85%](https://imgur.com/mHp34lR)|**$34**|Messed up sprayer squirts more than sprays. No stopper.|

- ___

-

**DECANTS/SAMPLES**

|Available|House|Fragrance|Size|Estimated % left|**Price**|Notes| |:-:|:-|:-|:-:|:-:|:-:|:-| |**SOLD**|~~Aaron Terence Hughes~~|~~Tabac~~|~~10ml~~|~~[99%](https://imgur.com/Owxwb4b)~~|~~**$44**~~|| |Yes|Amouage|Reflection Man|2 ml|[50%](https://imgur.com/kmEmj9I)|**$5**|| |Yes|Creed|Virgin Island Water|5 ml|[100%](https://imgur.com/pkbIfXe)|**$11**|| |Yes|Dolce & Gabbana|The One EDP (new)|5 ml|[90%](https://imgur.com/m7skonk)|**$5**| |Yes|Dolce & Gabbana|The One Parfum|5 ml|[100%](https://imgur.com/mPhG72i)|**$9**|Non-working sprayer| |Yes|Dolce & Gabbana|The One Royal Night|1 ml|[75%](https://imgur.com/V09N42E)|**$5**|| |Yes|Fragrance World|Star Men Nebula|2x 1ml|[80%](https://imgur.com/Ahgv2Kx)|**$2**|| |Yes|Guerlain|Herbes Troublantes|2 ml|[40%](https://imgur.com/tJz3nRg)|**$6**|| |Yes|Jean Paul Gaultier|Le Male Essence|1 ml|[90%](https://imgur.com/g4XvVuS)|**$9**|| |**SOLD**|~~Louis Vuitton~~|~~Afternoon Swim~~|~~2 ml~~|~~[25%](https://imgur.com/TxkL2Vx)~~|~~**$2**~~|| |**SOLD**|~~Louis Vuitton~~|~~Fantasmagory~~|~~2 ml~~|~~[75%](https://imgur.com/i1MSH3I)~~|~~**$9**~~|| |Yes|Louis Vuitton|L'Immensite|2 ml|[90%](https://imgur.com/0zxytft)|**$7**|Official Sample| |**SOLD**|~~Louis Vuitton~~|~~Orage~~|~~5 ml~~|~~[80%](https://imgur.com/2WObEdz)~~|~~**$12**~~|| |**SOLD**|~~Stephane Humbert Lucas~~|~~Mortal Skin~~|~~5 ml~~|~~[5%](https://imgur.com/zDAkPPW)~~|~~**$1**~~|~~Ancient bottle, too thick to spray properly~~| |**SOLD**|~~Tom Ford~~|~~Tobacco Vanille (~2019)~~|~~25 ml~~|~~[35%](https://imgur.com/Pz44Fvw)~~|~~**$25**~~|| |Yes|Tom Ford|Tobacco Vanille (~2017)|10 ml|[50%](https://imgur.com/dJMouka)|**$25**|Super dark juice! More spices in this batch to me|

- ___

-

Bottles will ship by Monday. I'll get you tracking before I drop it off.

If my pricing is off or you want to bundle let me know. Thanks for looking!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$16.00active
2 days ago$41.00active
2 days ago$51.00active
2 days ago$12.00active
2 days ago$18.00active
2 days ago$12.00active
2 days ago$16.00active
2 days ago$12.00active
2 days ago$9.00active
2 days ago$13.00active
2 days ago$16.00active
2 days ago$9.00active
2 days ago$16.00active
2 days ago$14.00active
2 days ago$19.00active
2 days ago$8.00active
2 days ago$32.00active
2 days ago$32.00active
2 days ago$32.00active
2 days ago$32.00active
23 hours ago$51.00sold
23 hours ago$9.00sold
23 hours ago$16.00sold
23 hours ago$19.00sold
23 hours ago$32.00active
23 hours ago$9.00active
23 hours ago$34.00active
23 hours ago$44.00sold
23 hours ago$5.00active
23 hours ago$11.00active
23 hours ago$5.00active
23 hours ago$9.00active
23 hours ago$5.00active
23 hours ago$2.00active
23 hours ago$6.00active
23 hours ago$9.00active
23 hours ago$2.00sold
23 hours ago$9.00sold
23 hours ago$7.00active
23 hours ago$12.00sold
23 hours ago$1.00active
23 hours ago$25.00sold
23 hours ago$25.00active
22 hours ago$16.00sold
22 hours ago$41.00active
22 hours ago$51.00sold
22 hours ago$12.00active
22 hours ago$18.00active
22 hours ago$12.00active
22 hours ago$16.00active
22 hours ago$12.00active
22 hours ago$9.00active
22 hours ago$13.00active
22 hours ago$16.00active
22 hours ago$9.00sold
22 hours ago$16.00sold
22 hours ago$14.00active
22 hours ago$19.00sold
22 hours ago$8.00sold
22 hours ago$32.00sold
22 hours ago$32.00active

Asking about Herbes Troublantes 2 ml · $13