Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 17 hours ago by u/laithe · 6 comments

Spicebomb Extreme & Sauvage and Decluttering Samples: ATH, LV, Tobacco Vanille, Le Male Essence, Royal Night, etc.

Listing photos

18 bottles in this post

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Sauvage EDPDior · Full · 10 ml · 95%$16.00$1.68/mlNo comps yet
~10 ml left
full bottle10 mlused

$16.00

$1.68/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Spicebomb ExtremeViktor & Rolf · Partial · 90 ml · 85%$41.00$0.54/ml35% under market
~77 ml left

Viktor & Rolf

Spicebomb Extreme

partial bottle90 mlused

Full-bottle equivalent $48.24. At this partial’s price per remaining ml, 90 ml would cost about $48.24. That is 31% below the $70.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks.

$41.00

$0.54/ml

35% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
TabacAaron Terence Hughes · Decant · 10 ml$51.00$5.15/mlNo comps yet
~10 ml left

Aaron Terence Hughes

Tabac

decant10 mlused

$51.00

$5.15/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Reflection ManAmouage · Sample · 2 ml · 50%$12.00$12.00/ml41% above market
~1 ml left
sample2 mlused

$12.00

$12.00/ml

41% above market · 2 comps · low confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Virgin Island WaterCreed · Decant · 5 ml$18.00$3.60/ml20% under market
Full
decant5 mlused

$18.00

$3.60/ml

20% under market · 3 comps · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
The One EDPDolce & Gabbana · Decant · 5 ml · 90%$12.00$2.67/ml33% under market
~5 ml left

Dolce & Gabbana

The One EDP

decant5 mlnew open box

$12.00

$2.67/ml

33% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
The One ParfumDolce & Gabbana · Decant · 5 ml$16.00$3.20/mlNo comps yet
Full

Dolce & Gabbana

The One Parfum

decant5 mlused

$16.00

$3.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
The One Royal NightDolce & Gabbana · Sample · 1 ml · 75%$12.00$15.00/mlNo comps yet
~1 ml left

Dolce & Gabbana

The One Royal Night

sample1 mlused

$12.00

$15.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Star Men NebulaFragrance World · Sample · 1 ml · 80%$9.00$11.25/mlNo comps yet
~1 ml left

Fragrance World

Star Men Nebula

sample1 mlused

$9.00

$11.25/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Herbes TroublantesGuerlain · Sample · 2 ml · 40%$13.00$16.25/ml117% above market
~1 ml left
sample2 mlused

$13.00

$16.25/ml

117% above market · 3 comps · low confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Le Male EssenceJean Paul Gaultier · Sample · 1 ml · 90%$16.00$17.78/mlNo comps yet
~1 ml left

Jean Paul Gaultier

Le Male Essence

sample1 mlused

$16.00

$17.78/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Afternoon SwimLouis Vuitton · Sample · 2 ml · 25%$9.00$18.00/mlNo comps yet
~1 ml left

Louis Vuitton

Afternoon Swim

sample2 mlused

$9.00

$18.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Fantasmagory ExtraitLouis Vuitton · Sample · 2 ml · 75%$16.00$10.67/mlNo comps yet
~2 ml left
sample2 mlused

$16.00

$10.67/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
L'ImmensiteLouis Vuitton · Sample · 2 ml · 90%$14.00$7.78/ml13% above market
~2 ml left

Louis Vuitton

L'Immensite

sample2 mlused

$14.00

$7.78/ml

13% above market · 5 comps · medium confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
OrageLouis Vuitton · Decant · 5 ml · 80%$19.00$4.75/ml5% under market
~4 ml left

Louis Vuitton

Orage

decant5 mlused

$19.00

$4.75/ml

5% under market · 2 comps · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Mortal SkinStephane Humbert Lucas · Decant · 5 ml · 5%$8.00$26.67/mlNo comps yet
~0 ml left

Stephane Humbert Lucas

Mortal Skin

decant5 mlused

$8.00

$26.67/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · Decant · 25 ml · 35%$32.00$3.64/mlNo comps yet
~9 ml left
decant25 mlused

$32.00

$3.64/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · Decant · 10 ml · 50%$32.00$6.40/mlNear market
~5 ml left
decant10 mlused

$32.00

$6.40/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Read the original postShow

Selling some of my older bottles and partially used samples that I want to get rid of to make way for new stuff. It's been a good year for new releases!

Free shipping over $70, add $7 shipping if under. CONUS only. Trying to keep the prices low, so a minimum order of $20. I can only take PayPal G&S since my seller flair is low.

Juice levels are estimates, and some bottles have issues. See images for bottles and exact fill levels: [https://imgur.com/a/VJdikhM](https://imgur.com/a/VJdikhM)

- ___ ___

-

**BOTTLES**

|Available|House|Fragrance|Size|Estimated % left|**Price**|Notes| |:-:|:-|:-|:-:|:-:|:-:|:-| |Yes|Dior|Sauvage EDP|10 ml|[95%](https://imgur.com/j7UTW3g)|**$9**|Cool little dabber bottle that came with my Sauvage EDT back in 2017.| |Yes|Paco Rabanne|1 Million Deodorant Spray|150 ml| [No idea](https://imgur.com/sBiVIgA) |**$14**|Can't see inside this one, but I can hear the juice in there.| |Yes|Viktor & Rolf|Spicebomb Extreme|90 ml|[85%](https://imgur.com/mHp34lR)|**$34**|Messed up sprayer squirts more than sprays. No stopper.|

- ___

-

**DECANTS/SAMPLES**

|Available|House|Fragrance|Size|Estimated % left|**Price**|Notes| |:-:|:-|:-|:-:|:-:|:-:|:-| |Yes|Aaron Terence Hughes|Tabac|10ml|[99%](https://imgur.com/Owxwb4b)|**$44**|| |Yes|Amouage|Reflection Man|2 ml|[50%](https://imgur.com/kmEmj9I)|**$5**|| |Yes|Creed|Virgin Island Water|5 ml|[100%](https://imgur.com/pkbIfXe)|**$11**|| |Yes|Dolce & Gabbana|The One EDP (new)|5 ml|[90%](https://imgur.com/m7skonk)|**$5**| |Yes|Dolce & Gabbana|The One Parfum|5 ml|[100%](https://imgur.com/mPhG72i)|**$9**|Non-working sprayer| |Yes|Dolce & Gabbana|The One Royal Night|1 ml|[75%](https://imgur.com/V09N42E)|**$5**|| |Yes|Fragrance World|Star Men Nebula|2x 1ml|[80%](https://imgur.com/Ahgv2Kx)|**$2**|| |Yes|Guerlain|Herbes Troublantes|2 ml|[40%](https://imgur.com/tJz3nRg)|**$6**|| |Yes|Jean Paul Gaultier|Le Male Essence|1 ml|[90%](https://imgur.com/g4XvVuS)|**$9**|| |Yes|Louis Vuitton|Afternoon Swim|2 ml|[25%](https://imgur.com/TxkL2Vx)|**$2**|| |Yes|Louis Vuitton|Fantasmagory|2 ml|[75%](https://imgur.com/i1MSH3I)|**$9**|| |Yes|Louis Vuitton|L'Immensite|2 ml|[90%](https://imgur.com/0zxytft)|**$7**|Official Sample| |Yes|Louis Vuitton|Orage|5 ml|[80%](https://imgur.com/2WObEdz)|**$12**|| |Yes|Stephane Humbert Lucas|Mortal Skin|5 ml|[5%](https://imgur.com/zDAkPPW)|**$1**|Ancient bottle, too thick to spray properly| |Yes|Tom Ford|Tobacco Vanille (~2019)|25 ml|[35%](https://imgur.com/Pz44Fvw)|**$25**|| |Yes|Tom Ford|Tobacco Vanille (~2017)|10 ml|[50%](https://imgur.com/dJMouka)|**$25**|Super dark juice! More spices in this batch to me|

- ___

-

Bottles will ship by Monday. I'll get you tracking before I drop it off.

If my pricing is off or you want to bundle let me know. Thanks for looking!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

17 hours ago$16.00active
17 hours ago$41.00active
17 hours ago$51.00active
17 hours ago$12.00active
17 hours ago$18.00active
17 hours ago$12.00active
17 hours ago$16.00active
17 hours ago$12.00active
17 hours ago$9.00active
17 hours ago$13.00active
17 hours ago$16.00active
17 hours ago$9.00active
17 hours ago$16.00active
17 hours ago$14.00active
17 hours ago$19.00active
17 hours ago$8.00active
17 hours ago$32.00active
17 hours ago$32.00active
17 hours ago$32.00active
13 hours ago$32.00active

Asking about Sauvage EDP 10 ml · $16