Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/Headcrack347 · 8 comments

DAVIDOFF GOODLIFE, LV Matière Noire, Nouveau Monde, TOM FORD Private Blends! 2015 Oud Wood, 2017 tobacco vanille AND MORE

Listing photos

21 bottles in this post · 2 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Good Life EDPDavidoff · Full · 75 ml$180.00$2.40/mlNo comps yet
Full
full bottle75 mlusedbottle only

$180.00

$2.40/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Nouveau MondeLouis Vuitton · Full · 100 ml$325.00$3.25/mlNear market
Full

Louis Vuitton

Nouveau Monde

full bottle100 mlusedbottle box

$325.00

$3.25/ml

Near market · 2 comps · low confidence

MSRP $360.00 · 10% under

Message about this bottle
Report a parsing error
Matière NoireLouis Vuitton · Full · 100 ml$325.00$3.26/mlNo comps yet
~100 ml left

Louis Vuitton

Matière Noire

full bottle100 mlusedbottle box

$325.00

$3.26/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Juniper SlingPenhaligon's · Full · 100 ml · 95%$130.00$1.37/ml46% under market
~95 ml left

Penhaligon's

Juniper Sling

full bottle100 mlusedbottle only

$130.00

$1.37/ml

46% under retail · medium confidence

Retail $240.50

Message about this bottle
Report a parsing error
Bitter PeachTom Ford · Partial · 50 ml · 80%$100.00$2.50/ml9% under market
~40 ml left

Tom Ford

Bitter Peach

partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $125.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$2.50/ml

9% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Eau de Soleil BlancTom Ford · Full · 50 ml$90.00$1.80/ml10% under market
Full
full bottle50 mlused

$90.00

$1.80/ml

10% under market · 2 comps · low confidence

MSRP $402.00 · 78% under

Message about this bottle
Report a parsing error
Neroli Portofino AcquaTom Ford · Full · 50 ml$100.00$2.00/ml9% under market
Full
full bottle50 mlused

$100.00

$2.00/ml

9% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Oud VoyagerTom Ford · Full · 50 ml$200.00$4.00/ml5% under market
Full

Tom Ford

Oud Voyager

full bottle50 mlsealedfull presentation

$200.00

$4.00/ml

5% under market · 3 comps · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Oud WoodTom Ford · Partial · 50 ml · 96%$190.00$3.96/ml34% under market
~48 ml left

Tom Ford

Oud Wood

partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $197.92. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $197.92. That is 36% above the $145.00 full-bottle median from 5 recent same-size full-bottle asks.

$190.00

$3.96/ml

34% under MSRP · medium confidence

MSRP $300.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Rose d'AmalfiTom Ford · Full · 50 ml$100.00$2.00/ml67% under market
Full
full bottle50 mlusedbottle only

$100.00

$2.00/ml

67% under MSRP · medium confidence

MSRP $300.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · Full · 50 ml$200.00$4.00/ml5% above market
Full
full bottle50 mlused

$200.00

$4.00/ml

5% above market · 2 comps · low confidence

MSRP $300.00 · 33% under · Street $277.96

Message about this bottle
Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · Partial · 50 ml · 94%$160.00$3.40/ml43% under market
~47 ml left
partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $170.21. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $170.21. That is 15% below the $200.00 full-bottle median from 3 recent same-size full-bottle asks.

$160.00

$3.40/ml

43% under MSRP · medium confidence

MSRP $300.00 · Street $277.96

Message about this bottle
Report a parsing error
Tuscan LeatherTom Ford · Partial · 50 ml · 96%$150.00$3.13/mlNo comps yet
~48 ml left
partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $156.25. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $156.25. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$150.00

$3.13/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
White Suede Gold LabelTom Ford · Partial · 50 ml · 90%$140.00$3.11/mlNo comps yet
~45 ml left
partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $155.56. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $155.56. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$140.00

$3.11/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Eau de Soleil BlancTom Ford · Partial · 100 ml$130.00$1.31/ml34% under market
~99 ml left
partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $131.31. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $131.31. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$130.00

$1.31/ml

34% under MSRP · medium confidence

MSRP $200.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Soleil BlancTom Ford · Full · 100 ml$200.00$2.00/ml57% under market
Full

Tom Ford

Soleil Blanc

full bottle100 mlusedbottle only

$200.00

$2.00/ml

57% under MSRP · medium confidence

MSRP $460.00

Message about this bottle
Report a parsing error
White SuedeTom Ford · Full · 100 ml$210.00$2.10/ml6% above market
Full

Tom Ford

White Suede

full bottle100 mlsealedfull presentation

$210.00

$2.10/ml

6% above market · 2 comps · low confidence

MSRP $460.00 · 54% under

Message about this bottle
Report a parsing error
Pour HommeDolce & Gabbana · Full · 200 ml$40.00$0.20/mlNear market
Full

Dolce & Gabbana

Pour Homme

full bottle200 mlusedbottle only

$40.00

$0.20/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Pure GracePhilosophy · Full · 120 ml$30.00$0.25/mlNear market
Full

Philosophy

Pure Grace

full bottle120 mlusedbottle only

$30.00

$0.25/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Fucking FabulousTom Ford · sold · Partial · 50 ml · 90%$100.00$2.22/mlsold
~45 ml left
soldpartial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $111.11. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $111.11. That is 11% below the $125.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks.

$100.00

$2.22/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

MSRP $405.00 · Street $495.99

Report a parsing error
Tobacco VanilleTom Ford · sold · Partial · 100 ml · 96%$210.00$2.19/mlsold
~96 ml left
soldpartial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $218.75. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $218.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$210.00

$2.19/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Retail $460.00

Report a parsing error
Read the original postShow

**START OF THE MONTH. NEED THESE ALL GONE SO I CAN GET MORE BANGERS FOR YALL**

At work for another 8 Hours.. pls bare with me

**Shipping Tomorrow !**

**Zelle or F&F only. Not interested in any trade… ALL PRICES ARE FIRM**

**NOTE: ALL FRAGRANCES HAVE BEEN PHOTOGRAPHED AND PACKAGED. ALL NEEDED PICS WILL BE IN THE LINKS BELOW**

**Davidoff, LV, Penhaligon :**

**Davidoff Goodlife 75mL spray and after shave both used no box $180. (taking pic after work)**

[LV Nouveau Monde 100mL TESTER Tube only sprayed once $](https://imgur.com/a/WxON6GV)325

[LV Matière Noire 100mL Tube only sprayed 2x $](https://imgur.com/a/om5vAIU)325

Penhaligon Juniper Sling 100mL 95% no box $130

**TOM FORD 50mL :**

[Bitter Peach no box or Cap 40/50mL $](https://imgur.com/a/AWlrt7Y)100

[Eau De Soleil Blanc sprayed 2x $](https://imgur.com/a/QiYlBOY)90

[~~Fucking Fabulous no box or Cap 45/50mL $~~](https://imgur.com/a/xeWHoIW)~~100~~

[Neroli Portofino Acqua sprayed 4x $](https://imgur.com/a/2H0ShRs)100

[Oud Voyager SEALED 50ML $](https://imgur.com/a/rtbichZ)200

[2015 Oud Wood 48/50mL Left. $](https://imgur.com/a/7ozvp0N)190

[Rose D'amalfi NO BOX sprayed 3x $](https://imgur.com/a/YerMk1J)100

[2017 Tobacco vanille sprayed 2x $](https://imgur.com/a/czFOIRe)200

[Tobacco Vanille 47/50mL no box $](https://imgur.com/a/sjqh7jO)160

[Tuscan Leather 48/50mL no box $](https://imgur.com/a/YIioOdj)150

[2017 White Suede GOLD LABEL no box 45/50mL $](https://imgur.com/a/KmOAzKW)140

**TOM FORD 100mL :**

[Eau De Soleil Blanc 99/100mL no BOX $](https://imgur.com/a/hjKRTPE)130

[Soleil Blanc NO BOX OR CAP sprayed 2X $](https://imgur.com/a/TO6gbFb)200

[~~Tobacco Vanille 96/100ML NO BOX OR CAP $~~](https://imgur.com/a/pGFmKAe)~~210~~

[White Suede 100mL SEALED $](https://imgur.com/a/ICX0uU8)210

**DESIGNERS : Test sprayed, No boxes**

[Dolce pour homme 200ml $](https://imgur.com/a/w76tI2v)40

[Pure Grace 4oz $](https://imgur.com/a/R3DTqqK)30

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$130.00active
2 days ago$180.00active
2 days ago$325.00active
2 days ago$325.00active
2 days ago$130.00active
2 days ago$100.00active
2 days ago$90.00active
2 days ago$100.00active
2 days ago$100.00active
2 days ago$200.00active
2 days ago$190.00active
2 days ago$100.00active
2 days ago$200.00active
2 days ago$160.00active
2 days ago$150.00active
2 days ago$140.00active
2 days ago$200.00active
2 days ago$210.00active
2 days ago$210.00active
2 days ago$40.00active
2 days ago$30.00active
1 day ago$180.00active
1 day ago$100.00sold
1 day ago$140.00active
1 day ago$210.00sold

Asking about Eau de Soleil Blanc 50 ml · $90