Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/intheend24 · 6 comments

Guerlain Herbes Troublantes BNIB, Rose Barbare , Jasmin Grandiflorum extrait,Iris Pallida extrait, Boadicea the Victorious Valiant,Sospiro Basso ,Chanel No.22, Guerlain Herbes Troublantes & Vanille Planifolia vials, Ex nihilo decant set

Listing photos

9 bottles in this post · 1 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

No.22 EDPChanel · Full · 200 ml$250.00$1.25/ml21% under market
~200 ml left

Chanel

No.22 EDP

full bottle200 mlusedbottle only

$250.00

$1.25/ml

21% under market · 3 comps · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
BassoSospiro · Full$150.00Near market

Sospiro

Basso

full bottleusedfull presentation

$150.00

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Rose BarbareGuerlain · Trade · 200 ml—No comps yet

Guerlain

Rose Barbare

swap200 mlusedbottle only

—

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Iris Pallida ExtraitGuerlain · Partial · 50 ml · 76%$375.00$9.87/ml25% under market
~38 ml left
partial bottle50 mlusedbottle box

Full-bottle equivalent $493.42. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $493.42. That is about the same as the $496.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks, so there is no meaningful liquid-price discount.

$375.00

$9.87/ml

25% under MSRP · medium confidence

MSRP $660.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Jasmin Grandiflorum ExtraitGuerlain · Full$425.00Near market
Full
full bottleusedbottle only

$425.00

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
ValiantBoadicea the Victorious · Partial · 100 ml$425.00No comps yet

Boadicea the Victorious

Valiant

partial bottle100 mlusedbottle box

$425.00

Not enough comps yet

Retail $1,230.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Herbes TroublantesGuerlain · Sample · 2 ml$15.00$7.50/ml17% under market
Full
sample2 ml

$15.00

$7.50/ml

17% under market · 3 comps · low confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Vanilla Planifolia Extrait 21 ExtraitGuerlain · Sample · 2 ml$34.00$17.00/mlNear market
Full
sample2 ml

$34.00

$17.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this sample

Compared per remaining ml with other samples

Report a parsing error
Herbes TroublantesGuerlain · sold · Full · 200 ml$560.00$2.80/mlsold
Full
soldfull bottle200 mlsealed

$560.00

$2.80/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

MSRP $645.00 · 13% under

Report a parsing error
Read the original postShow

Selling a few items. Not interested in haggling unless you buy multiple items. Items under $60, please add $6 for shipping.

Chanel No.22 EDP 200ml: tester, missing 2-3 sprays. Asking $250

Sospiro Basso: \~99% full, comes with pres. Asking $150

Guerlain Rose Barbare: 200ml, tester, missing a few sprays. ONLY Trading for Oud Nude.

~~Guerlain Herbes Troublantes: 200ml, BNIB wrapped in guerlain boutique paper. Asking $560 shipped.~~ Sold

Guerlain Iris Pallida Extrait: \~37-38/50ml, with box. Asking $375

Guerlain Jasmin Grandiflorium Extrait: missing 2-3 test sprays, tester. Asking $425

BTV Valiant: 100ml, comes with box, very high partial, see pics for level. Cap has some marks but not scratches. Asking $425

**ONLY interested in a trade for Oud Nude 200ml, or Tobacolor 250ml.**

Bottle pics: [https://imgur.com/a/sample-Rj9O993](https://imgur.com/a/sample-Rj9O993)

Decants:

Guerlain Herbes Troublantes: official 2ml vial, 5 in total. Asking $9 each, $40 for 5.

Guerlain Vanille Planifolia Extrait: official 2ml vial, 6 in total. Asking $28 each, or $140 for all.

Add-on with bottle purchase: Ex Nihilo decants set for $25, 1.5ml in each, most unsprayed: lust in paradise ext (missing 1 spray), blue talisman ext, outcast blue ext, the hedonist ext, demon dancer (missing 2-3 sprays)

Decant pics: [https://imgur.com/a/ufBFMtr](https://imgur.com/a/ufBFMtr)

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$250.00active
2 days ago$150.00active
2 days ago$560.00active
2 days ago$375.00active
2 days ago$425.00active
2 days ago$425.00active
2 days ago$15.00active
2 days ago$34.00active
2 days ago—active
2 days ago$560.00sold

Asking about Herbes Troublantes 2 ml · $15