Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/sun_d · 11 comments

DS & Durga, Goutal, Matière Première, Memo, Navitus, Ormonde Jayne, Serge Lutens, Taif al Emarat + a 6-decant clear-out and a 15-vial Zoologist set

Listing photos

18 bottles in this post · 13 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Cognac ReignD.S. & Durga · Full · 50 ml$115.00$2.30/ml49% under market
Full

D.S. & Durga

Cognac Reign

full bottle50 mlfull presentation

$115.00

$2.30/ml

49% under MSRP · medium confidence

MSRP $225.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Radical Rose EDPMatiere premiere · Full · 50 ml$130.00$2.60/ml43% under market
Full

Matiere premiere

Radical Rose EDP

full bottle50 mlfull presentation

$130.00

$2.60/ml

43% under retail · medium confidence

Retail $230.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Carte BlancheNavitus · Partial · 100 ml · 85%$95.00$1.12/mlNear market
~85 ml left
partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.12/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Le Participe PasséSerge Lutens · Partial · 100 ml · 85%$95.00$1.12/mlNear market
~85 ml left
partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.12/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
T10 "The King"Taif al Emarat · Partial · 75 ml · 93%$95.00$1.36/mlNear market
~70 ml left

Taif al Emarat

T10 "The King"

partial bottle75 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $101.79. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $101.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.36/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Eau du Sud EDPGoutal · sold · Partial · 50 ml · 60%$58.00$1.93/mlsold
~30 ml left
soldpartial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $96.67. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $96.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$58.00

$1.93/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Shams Oud EDPMémo Paris · sold · Partial · 75 ml · 80%$100.00$1.67/mlsold
~60 ml left

Mémo Paris

Shams Oud EDP

soldpartial bottle75 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $125.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$1.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Retail $350.00

Report a parsing error
VaadhooMémo Paris · sold · Full · 75 ml$85.00$1.13/mlsold
Full

Mémo Paris

Vaadhoo

soldfull bottle75 mlbottle only

$85.00

$1.13/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Retail $340.00

Report a parsing error
Ta'if ParfumOrmonde Jayne · sold · Partial · 88 ml · 80%$125.00$1.79/mlsold
~70 ml left

Ormonde Jayne

Ta'if Parfum

soldpartial bottle88 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $157.14. At this partial’s price per remaining ml, 88 ml would cost about $157.14. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$125.00

$1.79/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
ToluOrmonde Jayne · sold · Partial · 50 ml · 80%$75.00$1.88/mlsold
~40 ml left

Ormonde Jayne

Tolu

soldpartial bottle50 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $93.75. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $93.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$75.00

$1.88/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Ambre SultanSerge Lutens · sold · Full · 50 ml$70.00$1.40/mlsold
Full

Serge Lutens

Ambre Sultan

soldfull bottle50 mlfull presentation

$70.00

$1.40/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

MSRP $230.00

Report a parsing error
Écrin de FuméeSerge Lutens · sold · Full · 50 ml$70.00$1.40/mlsold
Full

Serge Lutens

Écrin de Fumée

soldfull bottle50 mlusedfull presentation

$70.00

$1.40/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

MSRP $230.00

Report a parsing error
Oud ParadisioBDK Parfums · sold · Decant · 5 ml$25.00$5.00/mlsold
Full

BDK Parfums

Oud Paradisio

solddecant5 ml

$25.00

$5.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
La PausaChanel · sold · Decant · 5 ml$10.00$2.00/mlsold
Full

Chanel

La Pausa

solddecant5 ml

$10.00

$2.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Sound of a RicochetFloraïku · sold · Decant · 5 ml$20.00$4.00/mlsold
Full
solddecant5 ml

$20.00

$4.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Angels' ShareKilian · sold · Full · 15 ml$30.00$2.00/mlsold
Full
soldfull bottle15 ml

$30.00

$2.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Italian LeatherMémo Paris · sold · Decant · 10 ml$20.00$2.00/mlsold
Full

Mémo Paris

Italian Leather

solddecant10 ml

$20.00

$2.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Nawab of Oudh IntensivoOrmonde Jayne · sold · Decant · 5 ml$25.00$5.00/mlsold
Full
solddecant5 ml

$25.00

$5.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Read the original postShow

Pics: [https://imgur.com/a/t4QExPn](https://imgur.com/a/t4QExPn)

Sixth round of narrowing. One line on each so you buy the right thing rather than anything. A few are going for structural or duplicate reasons, not quality — flagged where relevant.

All authentic, all from my own collection. PayPal, Venmo, or Zelle preferred. $5 shipping for single bottles, free shipping for bundle of 2+. Batch codes and photos on request.

FP = Full Presentation, BO = Bottle Only.

**TRADES: want-list items only.** Everything below is also open to trade, but only for something on my want list at the bottom. Offers for anything else will get a polite no.

**FOR SALE — BOTTLES**

1. **DS & Durga** Cognac Reign, 50ml — $110 FP (aged cognac accord over orris. Quiet and close-wearing, still legible past 4 hours.) 2. **Matière Première** Radical Rose EDP, 50ml — $125 FP (saffron and Jamaican pepper over rose centifolia, patchouli and cistus. Jammy, linear rose on a real floor; still on skin next morning. Reads feminine to me.) 3. **Navitus** Carte Blanche, 85/100ml — $90 BO (cardamom, tart gooseberry over a warm animalic base, mineral streak through the heart.) 4. S**erge Lutens** Le Participe Passé, 85/100ml — $90 FP tester (tobacco, incense, honey, immortelle. Downsizing, not rejecting) 5. **Taif al Emarat** T10 "The King", 70/75ml — $90 FP (cardamom, amber, sandalwood. Heavy projection, minimal drydown movement.)

**SOLD**

1. **~~Goutal~~** ~~Eau du Sud EDP, 30/50ml — $53 BO (1996 citrus-aromatic chypre: lime, galbanum, basil, vetiver-oakmoss base. Barbershop register.)~~ 2. **~~Memo~~** ~~Shams Oud EDP, 60/75ml — $95 BO (saffron, rose, cypriol over styrax, Tolu, labdanum. Resin-forward, not oud-forward. 8–12hr projection.)~~ 3. **~~Memo~~** ~~Vaadhoo, 75ml BO — $80 (spice top, cool mossy-patchouli base. Duplicate register — already hold another chypre.)~~ 4. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Ta'if Parfum, 70/88ml — $120 FP (bright, citral-green Ta'if rose, saffron, pink pepper. Long-holding, minimal drydown movement.)~~ 5. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Tolu, 40/50ml — $70 FP (Tolu balsam, frankincense and myrrh over a dense resin base. Warm and steady, didn't cloy in outdoor heat. Going as a duplicate in my amber register, not for performance.)~~ 6. **~~Serge Lutens~~** ~~Ambre Sultan, 50ml — $65 FP (bay, oregano and rosemary top over heated labdanum-benzoin resin; the drydown is all resin and incense. The herbs are the cost of entry.)~~ 7. **~~Serge Lutens~~** ~~Écrin de Fumée, 50ml — $65 FP (cacao, rum, smoke, tobacco, woods. Read as sweet, 90s-style vanilla on me; worn once, outdoors, so your skin may see it differently.)~~

**FOR SALE — TRAVEL SIZE & DECANTS**

1. **~~BDK~~** ~~Oud Paradisio, 5ml — $25 (pineapple, cocoa, oud, saffron, Bulgarian rose. Fruited-oud register.)~~ 2. **~~Chanel~~** ~~La Pausa, 5ml — $10 (iris chypre, Les Exclusifs. Light projection.)~~ 3. **~~Floraiku~~** ~~Sound of a Ricochet, 5ml — $20 (transparent florals, tea, vanilla-tonka.)~~ 4. **~~Kilian~~** ~~Angels' Share, 15ml — $30 (cognac, tonka, cinnamon gourmand.)~~ 5. **~~Memo~~** ~~Italian Leather, 10ml — $20 (green top, mineral leather. Linear structure.)~~ 6. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Nawab of Oudh Intensivo, 5ml — $25 (rose, magnolia, orchid, labdanum amber base. Bottle already owned.)~~ 7. **~~Zoologist~~** ~~— Discovery vial set, 15 x 2ml — $110 (Harvest Mouse, Bee, Moth, Camel, Orchid Mantis x2, Macaque, Snowy Owl, Sacred Scarab, Bat, Dodo Jackfruit, Sloth, Hummingbird, King Cobra, Toucan. Sold as one set; some vials tested, Moth is the only one under 80%.)~~

**WANT LIST** (the only trades I'll take — partials fine, 75ml or under)

1. Memo Irish Leather 2. Amouage Jubilation XXV 3. Chanel Le Lion, 75ml 4. DS & Durga Mississippi Medicine 5. Serge Lutens Vetiver Oriental 6. Serge Lutens Iris Silver Mist 7. Chanel Bois des Îles 8. Jovoy Sombres Dessins (decants welcome) 9. Memo Winter Palace 10. Naomi Goodsir Iris Cendré (decants welcome)

Comment or DM, and I'm glad to answer real questions on any of these.

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$115.00active
2 days ago$58.00sold
2 days ago$130.00active
2 days ago$100.00sold
2 days ago$85.00sold
2 days ago$95.00active
2 days ago$125.00sold
2 days ago$75.00sold
2 days ago$70.00sold
2 days ago$70.00sold
2 days ago$95.00active
2 days ago$95.00active
2 days ago$25.00sold
2 days ago$10.00sold
2 days ago$20.00sold
2 days ago$30.00sold
2 days ago$20.00sold
2 days ago$25.00sold

Asking about Le Participe Passé 100 ml · $95