D.S. & Durga
Cognac Reign
“1. DS & Durga Cognac Reign, 50ml — $110 FP (aged cognac accord over orris. Quiet and close-wearing, still legible past 4 hours.)”
$115.00
$2.30/ml
49% under MSRP · medium confidence
MSRP $225.00
Message about this bottleParsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.
D.S. & Durga
“1. DS & Durga Cognac Reign, 50ml — $110 FP (aged cognac accord over orris. Quiet and close-wearing, still legible past 4 hours.)”
$115.00
$2.30/ml
49% under MSRP · medium confidence
MSRP $225.00
Message about this bottleMatiere premiere
$130.00
$2.60/ml
43% under retail · medium confidence
Retail $230.00
Message about this bottleNavitus
Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“3. Navitus Carte Blanche, 85/100ml — $90 BO (cardamom, tart gooseberry over a warm animalic base, mineral streak through the heart.)”
$95.00
$1.12/ml
Near market · 1 comp · low confidence
Message about this bottleCompared per remaining ml with other partial bottles
Serge Lutens
Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“4. Serge Lutens Le Participe Passé, 85/100ml — $90 FP tester (tobacco, incense, honey, immortelle. Downsizing, not rejecting)”
$95.00
$1.12/ml
Near market · 1 comp · low confidence
Message about this bottleCompared per remaining ml with other partial bottles
Taif al Emarat
Full-bottle equivalent $101.79. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $101.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“5. Taif al Emarat T10 "The King", 70/75ml — $90 FP (cardamom, amber, sandalwood. Heavy projection, minimal drydown movement.)”
$95.00
$1.36/ml
Near market · 1 comp · low confidence
Message about this bottleCompared per remaining ml with other partial bottles
Goutal
Full-bottle equivalent $96.67. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $96.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“1. Goutal Eau du Sud EDP, 30/50ml — $53 BO (1996 citrus-aromatic chypre: lime, galbanum, basil, vetiver-oakmoss base. Barbershop register.)”
$58.00
$1.93/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other partial bottles
Mémo Paris
Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $125.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“2. Memo Shams Oud EDP, 60/75ml — $95 BO (saffron, rose, cypriol over styrax, Tolu, labdanum. Resin-forward, not oud-forward. 8–12hr projection.)”
$100.00
$1.67/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Retail $350.00
Mémo Paris
“3. Memo Vaadhoo, 75ml BO — $80 (spice top, cool mossy-patchouli base. Duplicate register — already hold another chypre.)”
$85.00
$1.13/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Retail $340.00
Ormonde Jayne
Full-bottle equivalent $157.14. At this partial’s price per remaining ml, 88 ml would cost about $157.14. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“4. Ormonde Jayne Ta'if Parfum, 70/88ml — $120 FP (bright, citral-green Ta'if rose, saffron, pink pepper. Long-holding, minimal drydown movement.)”
$125.00
$1.79/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other partial bottles
Ormonde Jayne
Full-bottle equivalent $93.75. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $93.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.
$75.00
$1.88/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other partial bottles
Serge Lutens
$70.00
$1.40/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
MSRP $230.00
Serge Lutens
$70.00
$1.40/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
MSRP $230.00
BDK Parfums
“1. BDK Oud Paradisio, 5ml — $25 (pineapple, cocoa, oud, saffron, Bulgarian rose. Fruited-oud register.)”
$25.00
$5.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other decants
Chanel
“2. Chanel La Pausa, 5ml — $10 (iris chypre, Les Exclusifs. Light projection.)”
$10.00
$2.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other decants
Floraïku
“3. Floraiku Sound of a Ricochet, 5ml — $20 (transparent florals, tea, vanilla-tonka.)”
$20.00
$4.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other decants
Kilian
“4. Kilian Angels' Share, 15ml — $30 (cognac, tonka, cinnamon gourmand.)”
$30.00
$2.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Mémo Paris
“5. Memo Italian Leather, 10ml — $20 (green top, mineral leather. Linear structure.)”
$20.00
$2.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other decants
Ormonde Jayne
“6. Ormonde Jayne Nawab of Oudh Intensivo, 5ml — $25 (rose, magnolia, orchid, labdanum amber base. Bottle already owned.)”
$25.00
$5.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Compared per remaining ml with other decants
Pics: [https://imgur.com/a/t4QExPn](https://imgur.com/a/t4QExPn)
Sixth round of narrowing. One line on each so you buy the right thing rather than anything. A few are going for structural or duplicate reasons, not quality — flagged where relevant.
All authentic, all from my own collection. PayPal, Venmo, or Zelle preferred. $5 shipping for single bottles, free shipping for bundle of 2+. Batch codes and photos on request.
FP = Full Presentation, BO = Bottle Only.
**TRADES: want-list items only.** Everything below is also open to trade, but only for something on my want list at the bottom. Offers for anything else will get a polite no.
**FOR SALE — BOTTLES**
1. **DS & Durga** Cognac Reign, 50ml — $110 FP (aged cognac accord over orris. Quiet and close-wearing, still legible past 4 hours.) 2. **Matière Première** Radical Rose EDP, 50ml — $125 FP (saffron and Jamaican pepper over rose centifolia, patchouli and cistus. Jammy, linear rose on a real floor; still on skin next morning. Reads feminine to me.) 3. **Navitus** Carte Blanche, 85/100ml — $90 BO (cardamom, tart gooseberry over a warm animalic base, mineral streak through the heart.) 4. S**erge Lutens** Le Participe Passé, 85/100ml — $90 FP tester (tobacco, incense, honey, immortelle. Downsizing, not rejecting) 5. **Taif al Emarat** T10 "The King", 70/75ml — $90 FP (cardamom, amber, sandalwood. Heavy projection, minimal drydown movement.)
**SOLD**
1. **~~Goutal~~** ~~Eau du Sud EDP, 30/50ml — $53 BO (1996 citrus-aromatic chypre: lime, galbanum, basil, vetiver-oakmoss base. Barbershop register.)~~ 2. **~~Memo~~** ~~Shams Oud EDP, 60/75ml — $95 BO (saffron, rose, cypriol over styrax, Tolu, labdanum. Resin-forward, not oud-forward. 8–12hr projection.)~~ 3. **~~Memo~~** ~~Vaadhoo, 75ml BO — $80 (spice top, cool mossy-patchouli base. Duplicate register — already hold another chypre.)~~ 4. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Ta'if Parfum, 70/88ml — $120 FP (bright, citral-green Ta'if rose, saffron, pink pepper. Long-holding, minimal drydown movement.)~~ 5. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Tolu, 40/50ml — $70 FP (Tolu balsam, frankincense and myrrh over a dense resin base. Warm and steady, didn't cloy in outdoor heat. Going as a duplicate in my amber register, not for performance.)~~ 6. **~~Serge Lutens~~** ~~Ambre Sultan, 50ml — $65 FP (bay, oregano and rosemary top over heated labdanum-benzoin resin; the drydown is all resin and incense. The herbs are the cost of entry.)~~ 7. **~~Serge Lutens~~** ~~Écrin de Fumée, 50ml — $65 FP (cacao, rum, smoke, tobacco, woods. Read as sweet, 90s-style vanilla on me; worn once, outdoors, so your skin may see it differently.)~~
**FOR SALE — TRAVEL SIZE & DECANTS**
1. **~~BDK~~** ~~Oud Paradisio, 5ml — $25 (pineapple, cocoa, oud, saffron, Bulgarian rose. Fruited-oud register.)~~ 2. **~~Chanel~~** ~~La Pausa, 5ml — $10 (iris chypre, Les Exclusifs. Light projection.)~~ 3. **~~Floraiku~~** ~~Sound of a Ricochet, 5ml — $20 (transparent florals, tea, vanilla-tonka.)~~ 4. **~~Kilian~~** ~~Angels' Share, 15ml — $30 (cognac, tonka, cinnamon gourmand.)~~ 5. **~~Memo~~** ~~Italian Leather, 10ml — $20 (green top, mineral leather. Linear structure.)~~ 6. **~~Ormonde Jayne~~** ~~Nawab of Oudh Intensivo, 5ml — $25 (rose, magnolia, orchid, labdanum amber base. Bottle already owned.)~~ 7. **~~Zoologist~~** ~~— Discovery vial set, 15 x 2ml — $110 (Harvest Mouse, Bee, Moth, Camel, Orchid Mantis x2, Macaque, Snowy Owl, Sacred Scarab, Bat, Dodo Jackfruit, Sloth, Hummingbird, King Cobra, Toucan. Sold as one set; some vials tested, Moth is the only one under 80%.)~~
**WANT LIST** (the only trades I'll take — partials fine, 75ml or under)
1. Memo Irish Leather 2. Amouage Jubilation XXV 3. Chanel Le Lion, 75ml 4. DS & Durga Mississippi Medicine 5. Serge Lutens Vetiver Oriental 6. Serge Lutens Iris Silver Mist 7. Chanel Bois des Îles 8. Jovoy Sombres Dessins (decants welcome) 9. Memo Winter Palace 10. Naomi Goodsir Iris Cendré (decants welcome)
Comment or DM, and I'm glad to answer real questions on any of these.
Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.
Asking about Cognac Reign 50 ml · $115