Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 6 days ago by u/QuietLingonberry · 5 comments

misc samples & bottles, prob femme/unisex leaning

Listing photos

27 bottles in this post · 9 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Under The Mango TreeAnjali · Sample · 2 ml$11.00$5.50/mlNo comps yet
Full
sample2 mlused

$11.00

$5.50/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Cognac ReignD.S. & Durga · Sample · 2 ml$12.00$6.00/mlNo comps yet
Full

D.S. & Durga

Cognac Reign

sample2 mlused

$12.00

$6.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Fruto OscuroEauSo Vert · Sample · 2 ml$11.00$5.50/mlNo comps yet
Full

EauSo Vert

Fruto Oscuro

sample2 mlused

$11.00

$5.50/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
JimothyFyrinnae · Decant · 5 ml$21.00$4.20/mlNo comps yet
Full

Fyrinnae

Jimothy

decant5 mlused

$21.00

$4.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Un Jardin à CythèreHermes · Sample · 2 ml$9.00$4.50/mlNo comps yet
Full
sample2 mlused

$9.00

$4.50/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Summer in ParoHima Jomo · Sample · 2 ml$12.00$6.00/mlNo comps yet
Full
sample2 mlnew open box

$12.00

$6.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Winter in ManasluHima Jomo · Sample · 2 ml$12.00$6.00/mlNo comps yet
Full
sample2 mlnew open box

$12.00

$6.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
JazJazmin Sarai · Full · 15 ml$76.00$5.07/mlNo comps yet
Full

Jazmin Sarai

Jaz

full bottle15 mlused

$76.00

$5.07/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Narcotic VNasomatto · Sample · 1 ml$11.00$11.00/mlNo comps yet
Full

Nasomatto

Narcotic V

sample1 mlnew open box

$11.00

$11.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
TerroniOrto Parisi · Sample · 1 ml$11.00$11.00/mlNo comps yet
Full

Orto Parisi

Terroni

sample1 mlnew open box

$11.00

$11.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
BuzzworthySamar · Sample · 2.25 ml$10.00$4.35/mlNo comps yet
~2 ml left
sample2.25 mlused

$10.00

$4.35/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Great LeiSamar · Sample · 2.25 ml$11.00$4.78/mlNo comps yet
~2 ml left
sample2.25 mlused

$11.00

$4.78/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Jane DoeSeptember 28th · Sample · 2 ml$10.00$5.00/mlNo comps yet
Full

September 28th

Jane Doe

sample2 mlused

$10.00

$5.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
DustSeptember 28th · Sample · 1 ml$10.00$10.00/mlNo comps yet
Full

September 28th

Dust

sample1 mlused

$10.00

$10.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Pink CloudsStrangers · Sample · 1 ml$10.00$10.00/mlNo comps yet
Full

Strangers

Pink Clouds

sample1 mlused

$10.00

$10.00/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
BareVictoria's Secret · Full · 75 ml$12.00$0.16/mlNo comps yet
Full

Victoria's Secret

Bare

full bottle75 mlused

$12.00

$0.16/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Bombshell Bronze EDPVictoria's Secret · Full · 7 ml$13.00$1.86/mlNo comps yet
Full

Victoria's Secret

Bombshell Bronze EDP

full bottle7 mlused

$13.00

$1.86/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
White FlowersYosh · Sample · 2 ml$9.00$4.50/mlNo comps yet
Full
sample2 mlused

$9.00

$4.50/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Solar CanopyFuture Society · sold · Sample · 2 ml$9.00$4.50/mlsold
Full

Future Society

Solar Canopy

soldsample2 mlused

$9.00

$4.50/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
BarmbrackFyrinnae · sold · Sample · 1.5 ml$9.50$6.33/mlsold
Full

Fyrinnae

Barmbrack

soldsample1.5 mlused

$9.50

$6.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Lantern LightFyrinnae · sold · Sample · 1.5 ml$9.50$6.33/mlsold
Full
soldsample1.5 mlused

$9.50

$6.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
September MorningFyrinnae · sold · Sample · 1.5 ml$9.50$6.33/mlsold
Full
soldsample1.5 mlused

$9.50

$6.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
SteamyFyrinnae · sold · Sample · 1.5 ml$9.50$6.33/mlsold
Full

Fyrinnae

Steamy

soldsample1.5 mlused

$9.50

$6.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Strawberry TahiniFyrinnae · sold · Sample · 1.5 ml$9.50$6.33/mlsold
Full
soldsample1.5 mlused

$9.50

$6.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
OrgasmoHilde Soliani · sold · Sample · 1 ml$9.00$9.00/mlsold
Full

Hilde Soliani

Orgasmo

soldsample1 mlused

$9.00

$9.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Petit GateauOdette · sold · Sample · 1 ml$10.00$10.00/mlsold
Full
soldsample1 mlused

$10.00

$10.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Ginger CiaoYosh · sold · Sample · 2 ml$9.00$4.50/mlsold
Full
soldsample2 mlused

$9.00

$4.50/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

+ Paypal G&S, shipping $6 (will increase if weight >1lb)

+ PBM = purchased new/direct by me (vs secondhand/used)

+ consider used unless noted otherwise (generally a light tester)

+ [Photos](https://imgur.com/a/rWFIPbr)

​

**Scents**

• glass wand caps, from BPAL, brand new, $1/ea (2 available)

• Anjali **Under The Mango Tree**, 2ml *(green mango skin, tomato leaf, grapefruit, bergamot, wild roses, rose water, fir balsam, pine wood, dust, hay)* **$5**

• B&BW **Carrot Charm**, PBM, 8oz *(orange carrot, juicy nectarine, sugared musk)* **$4**

• B&BW **Off The Vine**, PBM, 8oz *(heirloom tomato, garden geranium, Mediterranean moss)* **$4**

• B&BW **Rose**, PBM, 8oz *(airy rose water, jasmine petals and creamy musk)* **$4**

• DS & Durga **Cognac Reign**, PBM, 2ml *(caramelized bergamot, antique wood, cognac essence, orris concrete, tonka, limousin oak)* **$6**

• EauSo Vert **Fruto Oscuro**, 2ml *(capulin (Mexican black cherry), zapote, pink pepper, artemisia (wormwood), elemi, quince jam, mamey, davana, clove stem, black pepper, frankincense, upcycled patchouli heart, guaiacwood, blackberry)* **$5**

• Future Society **Solar Canopy** body cleanser, PBM, brand new/sealed, 2oz *(juicy red currant, sparkling bergamot, lush rose, lychee, magnolia petals, soft vetiver, warm amberwood, pink sugar)* **$4**

• Future Society **Solar Canopy** body cream, PBM, brand new/sealed, 2oz *(juicy red currant, sparkling bergamot, lush rose, lychee, magnolia petals, soft vetiver, warm amberwood, pink sugar)* **$4**

~~**ETA** • Future Society **Solar Canopy**, PBM, 2ml *(juicy red currant, sparkling bergamot, lush rose, lychee, magnolia petals, soft vetiver, warm amberwood, pink sugar)* **$3**~~ SOLD

~~• Fyrinnae **Barmbrack**, PBM, 1.5ml *(buttery fresh baked bread with a thick crust, slightly yeasty but not sour)* **$3.50**~~ SOLD

• Fyrinnae **Jimothy**, PBM, 5ml *(fir needles, spruce needles, summer dry grasses, dirt, peeling bark, and a mild sweetness)* **$15**

~~**ETA** • Fyrinnae **Lantern Light**, PBM, 1.5ml *(dark bittersweet labdanum, frankincense, the cool earthiness of wet clay, slightly burned sugar, a touch of patchouli and oud, bitter orange, and cypress wood)* **$3.50**~~ SOLD

~~• Fyrinnae **September Morning**, PBM, 1.5ml *(tuberose, oakmoss, linden blossom, red apple, jasmine sambac, myrrh, juniper wood, tonka, sandalwood)* **$3.50**~~ SOLD

~~• Fyrinnae **Steamy**,  PBM, 1.5ml *(freshly steamed basmati rice)* **$3.50**~~ SOLD

~~**ETA** • Fyrinnae **Strawberry Tahini**, PBM, 1.5ml *(fresh strawberries blended into homemade sesame tahini)* **$3.50**~~ SOLD

• Hermes **Un Jardin à Cythère**, 2ml *(citrus, grasses, olive wood, fresh pistachio)* **$3**

~~• Hilde Soliani **Orgasmo**, PBM, 1ml *(amaretto, almond)* **$3**~~ SOLD

**ETA** • Hima Jomo **Summer in Paro**, PBM, BNNU, 2ml *(Timur pepper, petitgrain, honey, osmanthus, benzoin, amyris, fir balsam, sandalwood, patchouli, labdanum)* **$6**

**ETA** • Hima Jomo **Winter in Manaslu**, PBM, BNNU, 2ml *(peppermint, Vietnamese basil, star anise, clary sage, cypress, pine needle, Himalayan cedarwood, sandalwood, ambrette seed)* **$6**

• Jazmin Sarai **Jaz**, 15ml *(bergamot, ginger co2, jasmine grandiflorum India, jasmine absolute Egypt, jasmine sambac absolute, jasmine leaves, soil, touch of musk)* **$70**

**ETA** • Nasomatto **Narcotic V**, PBM, BNNU, 1ml blister *(tuberose, green notes, mint, jasmine, lily, orange blossom, cedar, musk, woody notes)* **$5**

~~• Odette **Petit Gateau**, PBM, 1ml *(honey marzipan, chantilly cream, brown butter, toasted tonka bean, brûléed vanilla)* **$4**~~ SOLD

**ETA** • Orto Parisi **Terroni**, PBM, BNNU, 1ml blister *(raspberry, benzoin, birch, cedar, guaiac wood, vetiver, moss, musk, patchouli, vanilla, tonka bean)* **$5**

• Samar **Buzzworthy**, PBM, 2.25ml *(espresso, dark cocoa, vanilla cream, hazelnut)* **$4** [leaked/was leaked on during travel so label is messed up]*

• Samar **Great Lei**, PBM, 2.25ml *(jasmine, plumeria, hawaiian chantilly, sandalwood, ginger, salty ocean breeze)* **$5** *[leaked/was leaked on during travel so label is messed up]*

• September 28th **Jane Doe**, 2ml *(snow, jasmine sambac, musk)* **$4**

• September 28th **Dust**, 1ml? *(aged paper, dust, cappuccino, fig branch, cedar)* **$4**

• Strangers **Pink Clouds**, PBM, 1ml *(lychee sorbet, cherry blossom, red currant, orris, aldehyde, musk, heliotrope, vanilla, cloud accord, lily of the valley, strawberry jam, candy, talc accord)* **$4**

• Victorias Secret **Bare** mist, PBM, 2.5oz *(Australian sandalwood, mandarin Madagascar, Egyptian violet)* **$6**

• Victorias Secret **Bombshell Bronze** edp, PBM, 7ml *(sun-soaked peony, golden mango, tanning oil accord)* **$7**

~~• Yosh **Ginger Ciao** eau fraiche, PBM, 2ml *(tropical florals, jungle woods, coconut, juicy fruits, exotic spices)* **$3**~~ SOLD

• Yosh **White Flowers** eau fraiche, PBM, 2ml *(freesia, night blooming jasmine, wild gardenia and carefree passion)* **$3**

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

6 days ago$7.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$12.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$21.00unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$76.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$12.00unknown
6 days ago$13.00unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$12.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$21.00unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$9.50unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$76.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$11.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$12.00unknown
6 days ago$13.00unknown
6 days ago$9.00unknown
6 days ago$9.00unknown
4 days ago$11.00active
4 days ago$12.00active
4 days ago$11.00active
4 days ago$9.00active
4 days ago$9.50active
4 days ago$21.00active
4 days ago$9.50active
4 days ago$9.50active
4 days ago$9.50active
4 days ago$9.00active
4 days ago$9.00active
4 days ago$76.00active
4 days ago$10.00active
4 days ago$10.00active
4 days ago$11.00active
4 days ago$10.00active
4 days ago$10.00active
4 days ago$10.00active
4 days ago$12.00active
4 days ago$13.00active
4 days ago$9.00active
4 days ago$9.00active
3 days ago$11.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$12.00active
3 days ago$11.00active
3 days ago$9.00active
3 days ago$9.50active
3 days ago$21.00active
3 days ago$9.50active
3 days ago$9.50active
3 days ago$9.50active
3 days ago$9.50active
3 days ago$9.00active
3 days ago$9.00active
3 days ago$76.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$11.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$12.00active
3 days ago$13.00active
3 days ago$9.00active
3 days ago$9.00active
2 days ago$9.00sold
2 days ago$9.50sold
2 days ago$21.00active
2 days ago$9.50sold
2 days ago$9.50sold
2 days ago$9.50sold
2 days ago$9.50sold
2 days ago$9.00sold
2 days ago$10.00sold
2 days ago$13.00active
2 days ago$9.00sold
1 day ago$12.00active
1 day ago$12.00active
1 day ago$11.00active
1 day ago$11.00active
6 hours ago$21.00active

Deals happen on Reddit with u/QuietLingonberry.