Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 6 days ago by u/sun_d · 13 comments

DS & Durga, Goutal, Memo, Navitus, Ormonde Jayne, Serge Lutens, Taif al Emarat + a 7-decant clear-out

Listing photos

18 bottles in this post · 3 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Cognac ReignD.S. & Durga · Full · 50 ml$115.00$2.30/ml49% under market
Full

D.S. & Durga

Cognac Reign

full bottle50 mlfull presentation

$115.00

$2.30/ml

49% under MSRP · medium confidence

MSRP $225.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Eau du Sud EDPGoutal · Partial · 50 ml · 60%$60.00$2.00/ml3% above market
~30 ml left
partial bottle50 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $100.00. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $100.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$60.00

$2.00/ml

3% above market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Shams Oud EDPMémo Paris · Partial · 75 ml · 80%$105.00$1.75/ml62% under market
~60 ml left

Mémo Paris

Shams Oud EDP

partial bottle75 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $131.25. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $131.25. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$105.00

$1.75/ml

62% under retail · medium confidence

Retail $350.00

Message about this bottle
Report a parsing error
VaadhooMémo Paris · Full · 75 ml$85.00$1.13/ml75% under market
Full

Mémo Paris

Vaadhoo

full bottle75 mlbottle only

$85.00

$1.13/ml

Unusually low — verify before paying

Retail $340.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Carte BlancheNavitus · Partial · 100 ml · 85%$95.00$1.12/mlNear market
~85 ml left
partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.12/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Ta'if ParfumOrmonde Jayne · Partial · 88 ml · 80%$125.00$1.79/mlNear market
~70 ml left

Ormonde Jayne

Ta'if Parfum

partial bottle88 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $157.14. At this partial’s price per remaining ml, 88 ml would cost about $157.14. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$125.00

$1.79/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
ToluOrmonde Jayne · Partial · 50 ml · 80%$85.00$2.13/ml13% above market
~40 ml left

Ormonde Jayne

Tolu

partial bottle50 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $106.25. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $106.25. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$85.00

$2.13/ml

13% above market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Le Participe PasséSerge Lutens · Partial · 100 ml · 85%$95.00$1.12/mlNear market
~85 ml left
partial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.12/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
T10 "The King"Taif al Emarat · Partial · 75 ml · 93%$95.00$1.36/mlNear market
~70 ml left

Taif al Emarat

T10 "The King"

partial bottle75 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $101.79. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $101.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$1.36/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
Oud ParadisioBDK Parfums · Decant · 5 ml$25.00$5.00/mlNear market
Full

BDK Parfums

Oud Paradisio

decant5 ml

$25.00

$5.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
La PausaChanel · Decant · 5 ml$10.00$2.00/mlNear market
Full

Chanel

La Pausa

decant5 ml

$10.00

$2.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Sound of a RicochetFloraïku · Decant · 5 ml$20.00$4.00/mlNear market
Full
decant5 ml

$20.00

$4.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Angels' ShareKilian · Decant · 15 ml$40.00$2.67/mlNo comps yet
Full
decant15 ml

$40.00

$2.67/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Italian LeatherMémo Paris · Decant · 10 ml$20.00$2.00/mlNear market
Full

Mémo Paris

Italian Leather

decant10 ml

$20.00

$2.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Nawab of Oudh IntensivoOrmonde Jayne · Decant · 5 ml$25.00$5.00/mlNear market
Full
decant5 ml

$25.00

$5.00/ml

Near market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Amber KisoD.S. & Durga · sold · Full · 50 ml$115.00$2.30/mlsold
Full

D.S. & Durga

Amber Kiso

soldfull bottle50 mlfull presentation

$115.00

$2.30/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Fleurs d’orangerSerge Lutens · sold · Partial · 100 ml · 95%$75.00$0.79/mlsold
~95 ml left

Serge Lutens

Fleurs d’oranger

soldpartial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $78.95. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $78.95. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$75.00

$0.79/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Montabaco IntensivoOrmonde Jayne · sold · Decant · 5 ml$20.00$4.00/mlsold
Full

Ormonde Jayne

Montabaco Intensivo

solddecant5 ml

$20.00

$4.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Read the original postShow

**Album**: [https://imgur.com/a/t4QExPn](https://imgur.com/a/t4QExPn)

One line on each so you buy the right thing rather than anything. A few are going for structural or duplicate reasons, not quality. Flagged where relevant.

All authentic, all from my own collection. PayPal, Venmo, or Zelle preferred. $5 shipping for single bottles, free shipping for bundle of 2+.

Batch codes and photos on request. FP: Full Presentation BO: Bottle Only

FOR SALE — BOTTLES

1. ~~DS & Durga — Amber Kiso, 50ml — $110 FP (maple, cypress and hinoki over treemoss, iris and a leather base. Sweet-woody, not gourmand.)~~ 2. DS & Durga — Cognac Reign, 50ml — $110 FP (aged cognac accord over orris. Quiet, close-wearing, long-lasting.) 3. Goutal — Eau du Sud EDP, 30/50ml — $55 BO (1996 citrus-aromatic chypre: lime, galbanum, basil, vetiver-oakmoss base. Barbershop register.) 4. Memo — Shams Oud EDP, 60/75ml — $100 BO (saffron, rose, cypriol over styrax, Tolu, labdanum. Resin-forward, not oud-forward. 8–12hr projection.) 5. Memo — Vaadhoo, 75ml — $80 BO (spice top, cool mossy-patchouli base. Duplicate register — already hold another chypre.) 6. Navitus — Carte Blanche, 85/100ml - $90 BO (cardamom, tart gooseberry over a warm animalic base, mineral streak through the heart.) 7. Ormonde Jayne — Ta'if Parfum, 70/88ml — $120 FP (bright, citral-green Ta'if rose, saffron, pink pepper. Long-holding, minimal drydown movement.) 8. Ormonde Jayne — Tolu, 40/50ml — $80 FP (Tolu balsam, frankincense and myrrh over a dense resin base. Warm and steady rather than evolving.) 9. ~~Serge Lutens — Fleurs d'Oranger, 95/100ml — $70 FP (orange blossom absolute with tuberose, jasmine and a warm cumin-nutmeg edge.)~~ 10. Serge Lutens — Le Participe Passé, 85/100ml — $90 FP (tobacco, incense, honey, immortelle. Downsizing, not rejecting) 11. Taif al Emarat — T10 "The King", 70/75ml —$90 FP (cardamom, amber, sandalwood. Heavy projection, minimal drydown movement.)

FOR SALE — TRAVEL SIZE & DECANTS

* BDK — Oud Paradisio, 5ml — $25 (pineapple, cocoa, oud, saffron, Bulgarian rose. Fruited-oud register.) * Chanel — La Pausa, 5ml — $10 (iris chypre, Les Exclusifs. Light projection.) * Floraiku — Sound of a Ricochet, 5ml — $20 (transparent florals, tea, vanilla-tonka.) Kilian — Angels' Share, 15ml — $40 (cognac, tonka, cinnamon gourmand.) * Memo — Italian Leather, 10ml — $20 (green top, mineral leather. Linear structure.) * ~~Ormonde Jayne — Montabaco Intensivo, 5ml — $20 (tobacco, tea, suede. Cardamom/clary sage top, thin base.)~~ * Ormonde Jayne — Nawab of Oudh Intensivo, 5ml — $25 (rose, magnolia, orchid, labdanum amber base. Bottle already owned.)

WANT LIST (trades very welcome, partials fine — sub-75ml only)

1. Memo — Irish Leather Amouage — Jubilation XXV 2. Chanel — Le Lion, 75ml 3. Les Indémodables — Immortelle Solaire (any format) 4. DS & Durga — Mississippi Medicine 5. Serge Lutens — Vetiver Oriental 6. Serge Lutens — Iris Silver Mist

Comment or DM, and I'm glad to answer real questions on any of these.

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

6 days ago$115.00unknown
6 days ago$115.00unknown
6 days ago$115.00unknown
6 days ago$58.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$85.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$125.00unknown
6 days ago$75.00unknown
6 days ago$75.00unknown
6 days ago$95.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$25.00unknown
6 days ago$10.00unknown
6 days ago$20.00unknown
6 days ago$40.00unknown
6 days ago$20.00unknown
6 days ago$20.00unknown
6 days ago$25.00unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago$115.00unknown
6 days ago$115.00unknown
6 days ago$58.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$85.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$125.00unknown
6 days ago$75.00unknown
6 days ago$75.00unknown
6 days ago$95.00unknown
6 days ago$105.00unknown
6 days ago$30.00unknown
6 days ago$15.00unknown
6 days ago$25.00unknown
6 days ago$45.00unknown
6 days ago$25.00unknown
6 days ago$25.00unknown
6 days ago$30.00unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago—unknown
6 days ago$115.00sold
6 days ago$115.00sold
6 days ago$60.00sold
6 days ago$105.00sold
6 days ago$85.00sold
6 days ago$95.00sold
6 days ago$125.00sold
6 days ago$85.00sold
6 days ago$75.00sold
6 days ago$95.00sold
6 days ago$95.00sold
6 days ago$25.00sold
6 days ago$10.00sold
6 days ago$20.00sold
6 days ago$45.00sold
6 days ago$20.00sold
6 days ago$20.00sold
6 days ago$25.00sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
6 days ago—sold
3 days ago$115.00active
3 days ago$60.00active
3 days ago$105.00active
3 days ago$85.00active
3 days ago$95.00active
3 days ago$125.00active
3 days ago$85.00active
3 days ago$75.00sold
3 days ago$95.00active
3 days ago$95.00active
3 days ago$25.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$40.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$25.00active
3 days ago$115.00sold
3 days ago$115.00active
3 days ago$60.00active
3 days ago$105.00active
3 days ago$85.00active
3 days ago$95.00active
3 days ago$125.00active
3 days ago$85.00active
3 days ago$75.00sold
3 days ago$95.00active
3 days ago$95.00active
3 days ago$25.00active
3 days ago$10.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$40.00active
3 days ago$20.00active
3 days ago$20.00sold
3 days ago$25.00active
3 days ago$40.00active

Asking about Carte Blanche 100 ml · $95