Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 3 hours ago by u/JepGambardell · 13 comments

Kilian, Arquiste, DS&DURGA, Niche, Vintage Rarities and Discontinued Gems

Listing photos

36 bottles in this post · 12 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

L'Etrog AcquaArquiste · Full · 100 ml$140.00$1.40/mlNo comps yet
Full
full bottle100 mlnew open boxbottle box

$140.00

$1.40/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Tiffany for Men SportTiffany & Co. · Partial · 100 ml · 75%$265.00$3.53/mlNo comps yet
~75 ml left
partial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $353.33. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $353.33. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$265.00

$3.53/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Pour HommeDolce & Gabbana · Full · 125 ml$120.00$0.96/ml17% under market
Full

Dolce & Gabbana

Pour Homme

full bottle125 ml

$120.00

$0.96/ml

17% under market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Pour HommeDolce & Gabbana · Full · 125 ml$145.00$1.16/ml21% above market
Full

Dolce & Gabbana

Pour Homme

full bottle125 ml

$145.00

$1.16/ml

21% above market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle
Report a parsing error
Must de Cartier ParfumCartier · Partial · 50 ml · 70%$90.00$2.57/mlNo comps yet
~35 ml left
partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $128.57. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $128.57. That is 29% above the $100.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask.

$90.00

$2.57/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Ivoire EDTBalmain · Partial · 100 ml · 85%$100.00$1.18/mlNo comps yet
~85 ml left

Balmain

Ivoire EDT

partial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $117.65. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $117.65. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$1.18/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Safari Pour Femme EDTRalph Lauren · Partial · 50 ml · 85%$95.00$2.24/mlNo comps yet
~43 ml left
partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $111.76. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $111.76. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$95.00

$2.24/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Chloe EDTKarl Lagerfeld · Partial · 60 ml · 80%$100.00$2.08/mlNo comps yet
~48 ml left

Karl Lagerfeld

Chloe EDT

partial bottle60 mlused

Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 60 ml would cost about $125.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$2.08/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Gucci Premiere EDPGucci · Partial · 75 ml · 90%$100.00$1.48/mlNo comps yet
~68 ml left
partial bottle75 mlused

Full-bottle equivalent $111.11. At this partial’s price per remaining ml, 75 ml would cost about $111.11. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$1.48/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Code AbsoluGiorgio Armani · Partial · 60 ml · 75%$120.00$2.67/mlNo comps yet
~45 ml left

Giorgio Armani

Code Absolu

partial bottle60 mlused

Full-bottle equivalent $160.00. At this partial’s price per remaining ml, 60 ml would cost about $160.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$120.00

$2.67/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Goldea EDPBvlgari · Partial · 90 ml · 90%$100.00$1.23/mlNo comps yet
~81 ml left

Bvlgari

Goldea EDP

partial bottle90 mlused

Full-bottle equivalent $111.11. At this partial’s price per remaining ml, 90 ml would cost about $111.11. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$100.00

$1.23/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Twilly EDPHermes · Partial · 50 ml · 85%$50.00$1.18/mlNo comps yet
~43 ml left
partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $58.82. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $58.82. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$50.00

$1.18/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
BastAnti · Decant · 5 ml$20.00$4.00/mlNo comps yet
Full

Anti

Bast

decant5 ml

$20.00

$4.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Incense AvignonComme des Garçons · Decant · 5 ml$15.00$3.00/mlNo comps yet
Full

Comme des Garçons

Incense Avignon

decant5 ml

$15.00

$3.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Incense JaisalmerComme des Garçons · Decant · 5 ml$15.00$3.00/mlNo comps yet
Full

Comme des Garçons

Incense Jaisalmer

decant5 ml

$15.00

$3.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
ElixirOrmonde Jayne · Decant · 10 ml$22.00$2.20/mlNo comps yet
Full

Ormonde Jayne

Elixir

decant10 ml

$22.00

$2.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Ormonde ManOrmonde Jayne · Decant · 10 ml$20.00$2.00/mlNo comps yet
Full

Ormonde Jayne

Ormonde Man

decant10 ml

$20.00

$2.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Montabaco ParfumOrmonde Jayne · Decant · 10 ml$20.00$2.00/ml41% under market
Full

Ormonde Jayne

Montabaco Parfum

decant10 ml

$20.00

$2.00/ml

41% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Amber KisoD.S. & Durga · Decant · 10 ml$20.00$2.00/mlNo comps yet
Full

D.S. & Durga

Amber Kiso

decant10 ml

$20.00

$2.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Big Sur EucalyptusD.S. & Durga · Decant · 10 ml$20.00$2.00/mlNo comps yet
Full

D.S. & Durga

Big Sur Eucalyptus

decant10 ml

$20.00

$2.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Rum Bay RumD.S. & Durga · Decant · 10 ml$22.00$2.20/mlNo comps yet
Full

D.S. & Durga

Rum Bay Rum

decant10 ml

$22.00

$2.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Cowgirl GrassD.S. & Durga · Decant · 10 ml$22.00$2.20/mlNo comps yet
Full

D.S. & Durga

Cowgirl Grass

decant10 ml

$22.00

$2.20/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Steamed RainbowD.S. & Durga · Decant · 10 ml$22.00$2.20/ml32% under market
Full

D.S. & Durga

Steamed Rainbow

decant10 ml

$22.00

$2.20/ml

32% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Mississippi MedicineD.S. & Durga · Decant · 10 ml$28.00$2.80/mlNo comps yet
Full
decant10 ml

$28.00

$2.80/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Vodka on the RocksKilian · sold · Partial · 80%$90.00sold
soldpartial bottleusedbottle box

$90.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Sacred WoodKilian · sold · Partial · 80%$115.00sold
soldpartial bottleusedfull presentation

$115.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Black PhantomKilian · sold · Partial · 15%$40.00sold
soldpartial bottleused

$40.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Imperial TeaKilian · sold · Full · 100 ml$155.00$1.55/mlsold
Full
soldfull bottle100 ml

$155.00

$1.55/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Mississippi MedicineD.S. & Durga · sold · Partial · 50 ml · 40%$45.00$2.25/mlsold
~20 ml left
soldpartial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $112.50. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $112.50. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$45.00

$2.25/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
EmirM. Micallef · sold · Full · 100 ml$75.00$0.75/mlsold
Full

M. Micallef

Emir

soldfull bottle100 ml

$75.00

$0.75/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Laudano NeroTiziana Terenzi · sold · Partial · 80%$50.00sold

Tiziana Terenzi

Laudano Nero

soldpartial bottleused

$50.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Adam & Eve's DressLorenzo Pazzaglia · sold · Partial · 28 ml · 95%$60.00$2.26/mlsold
~27 ml left

Lorenzo Pazzaglia

Adam & Eve's Dress

soldpartial bottle28 mlused

Full-bottle equivalent $63.16. At this partial’s price per remaining ml, 28 ml would cost about $63.16. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$60.00

$2.26/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Mure et Musc ExtremeL'Artisan Parfumeur · sold · Partial · 100 ml · 60%$75.00$1.25/mlsold
~60 ml left

L'Artisan Parfumeur

Mure et Musc Extreme

soldpartial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $125.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $125.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$75.00

$1.25/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Narciso EDTNarciso Rodriguez · sold · Partial · 95%$50.00sold

Narciso Rodriguez

Narciso EDT

soldpartial bottleused

$50.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Vibes of FreedomZadig & Voltaire · sold · Partial · 100 ml · 85%$28.00$0.33/mlsold
~85 ml left

Zadig & Voltaire

Vibes of Freedom

soldpartial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $32.94. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $32.94. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$28.00

$0.33/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
This Is LoveZadig & Voltaire · sold · Partial · 30 ml · 80%$20.00$0.83/mlsold
~24 ml left

Zadig & Voltaire

This Is Love

soldpartial bottle30 mlused

Full-bottle equivalent $25.00. At this partial’s price per remaining ml, 30 ml would cost about $25.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$20.00

$0.83/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Hi everyone, continuing my last sale with a bunch of new additions! Mostly clearing out pieces from my personal collection, with more Kilians and lots of vintage deals.

PAYMENT & SHIPPING PayPal F&F or Venmo (G&S available on request). Free shipping on orders over $40. Additional insurance available on request — I pack carefully and ship properly, but I'm not responsible for lost or stolen packages without a claim. Happy to provide more detailed photos on request.

TRADES Open to trades — most interested in artisanal/artistic niche over luxury or designer, but I'll hear out any offers. ISO: Folie à Plusieurs, Ormonde Jayne, Jorum Studio, Bogue, Chapel Factory, Bianchi, Naomi Goodsir, Heeley, Hiram Green, Sarah Baker, Pictura, Pigmentarium, and most incense or oud scents.

PICTURES [https://imgur.com/a/2lbEsUN](https://imgur.com/a/2lbEsUN)

KILIAN  ~~Vodka OTR 80% w/box — $90~~ SOLD ~~Sacred Wood 80% w/ deluxe coffret — $115~~ SOLD ~~Black Phantom 15% — $40 SOLD~~ ~~Imperial Tea — 100ml refill, original formula — $155~~SOLD Straight to Heaven Musk and Oud special Blend 2021 95% w/box— $175

OTHER NICHE ~~DS&DURGA Mississippi Medicine 50ml 40% (VERY LEAKY SPRAYER!)— 45$ PENDING~~ Arquiste L'Etrog Acqua 100ml, new in slightly damaged box — $140 ~~M. Micallef Emir 100ml — $75 SOLD~~ ~~Terenzi Laudano Nero  80% — $50~~ SOLD ~~Lorenzo Pazzaglia Adam & Eve’s Dress 28ml 95% — 60$ SOLD~~

VINTAGE & DISCONTINUED  Tiffany for Men Sport 100ml, 75% — $265 ~~L’Artisan Parfumeur Mure et Musc Extreme (vintage) 100ml, 60% — $75~~ Dolce & Gabbana  Pour Homme EDT 125ml (Germany) — $120 Dolce & Gabbana  Pour Homme EDT 125ml (Italy) — $145 Cartier Must de Cartier Parfum 50ml 70% — $90 Balmain Ivoire EDT 100ml 85% — $100

Ralph Lauren Safari Pour Femme EDT 50ml 85% — $95 Lagerfeld Chloe EDT 60ml 80% — $100  Gucci Premiere 75ml, 90% — $100 ~~Narciso EDT original black cube- has small chip in corner) 95% — $50~~ Armani Code Absolu Parfum 60ml 75% — $120 Bvlgari Goldea EDP 90ml 90% (note that gold foil has rubbed off sides and collar) — $100

HERMES Hermes Twilly EDP 50ml 85% — $50 

Zadig & Voltaire ~~Vibes of Freedom 100ml, 85% — $28 SOLD~~ ~~This Is Love 30ml, 80% — $20 SOLD~~

DECANTS (Add-on or 40$ minimum) ANTI Bast 5ml $20 Comme des Garcons Incense Avignon 5ml 15$ Comme des Garcons Incense Jaisalmer 5ml 15$ Ormonde Elixir 10ml $22 Ormonde Man 10ml $20 Ormonde Montobaco 10ml $20 5ml 14$

DS&DURGA Amber Kiso 10ml $20 Big Sur Eucalyptus 10ml $20 Rum Bay Rum 10ml $22 Cowgirl Grass 10ml $22 Steamed Rainbow 10ml $22 MIssissippi Medicine 10ml $28

FREEBIES W/PURCHASE Sisley Eau de Soir — very low partial 10% Hawthorne Play — Spicy and Aromatic Lattafa Qaed Lattafa The Kingdom Rasasi Qasamat Rasana Zara True Amore Efva Atling Kaboom — 40% Derek Lam Rain Day Drakkar Noir Crabtree & Evelyn Sonoma Valley — 50% LOTS MORE upon request if you give me an idea of what you're after

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

3 hours ago$100.00active
3 hours ago$130.00active
3 hours ago$40.00active
3 hours ago$165.00active
3 hours ago$45.00active
3 hours ago$140.00active
3 hours ago$75.00active
3 hours ago$50.00active
3 hours ago$60.00active
3 hours ago$265.00active
3 hours ago$75.00active
3 hours ago$120.00active
3 hours ago$145.00active
3 hours ago$90.00active
3 hours ago$100.00active
3 hours ago$95.00active
3 hours ago$100.00active
3 hours ago$50.00active
3 hours ago$120.00active
3 hours ago$100.00active
3 hours ago$50.00active
3 hours ago$28.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$15.00active
3 hours ago$15.00active
3 hours ago$22.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$20.00active
3 hours ago$22.00active
3 hours ago$22.00active
3 hours ago$22.00active
3 hours ago$28.00active
3 hours ago$100.00active
3 hours ago$90.00active
3 hours ago$115.00active
3 hours ago$155.00active
2 hours ago$90.00sold
2 hours ago$40.00sold
2 hours ago$45.00sold
2 hours ago$75.00sold
2 hours ago$100.00active
2 hours ago$100.00active
2 hours ago$28.00sold
2 hours ago$20.00sold
1 hour ago$115.00sold
1 hour ago$155.00sold
1 hour ago$14.00active
1 hour ago$50.00sold
1 hour ago$60.00sold
5 min ago$75.00sold
5 min ago$50.00sold

Asking about Code Absolu 60 ml · $120