Philosophy
Falling in Love
“Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 100% Remaining $10 + shipping”
Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.
Philosophy
“Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 100% Remaining $10 + shipping”
Philosophy
Full-bottle equivalent $10.00. At this partial’s price per remaining ml, 60 ml would cost about $10.00. That is about the same as the $10.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask, so there is no meaningful liquid-price discount.
“Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 80% Remaining $8 + shipping”
Philosophy
Full-bottle equivalent $15.79. At this partial’s price per remaining ml, 120 ml would cost about $15.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Philosophy Pure Grace - Pop of Sun 120 mL/4 fl oz 95% Remaining $15 + shipping”
Vera Wang
Full-bottle equivalent $24.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $24.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Vera Wang Vera Wang 100 mL/3.4 fl oz 50% Remaining $12 + shipping”
Marc Jacobs
Full-bottle equivalent $8.75. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $8.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $7 + shipping”
$7.00
$0.88/ml
Unusually low — verify before paying
Retail $37.00
Message about this bottleMarc Jacobs
Full-bottle equivalent $8.33. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $8.33. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Marc Jacobs Daisy 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $5 + shipping”
$5.00
$0.83/ml
Unusually low — verify before paying
Retail $37.00
Message about this bottleFrenshe
Full-bottle equivalent $16.67. At this partial’s price per remaining ml, 25 ml would cost about $16.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Frenshe Desert Rose 25 mL/0.84 fl oz (150 mL/5 fl oz body spray and perfume oil thrown in) 60% Remaining $10 + shipping”
NEST New York
“NEST Wisteria Blue 10 mL/0.33 fl oz 95% Remaining $10 + shipping”
Stone and Wit
Full-bottle equivalent $12.50. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $12.50. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Stone & Wit Lychee #17 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $10 + shipping”
Prada
Full-bottle equivalent $11.67. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $11.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Prada Infusion de Rhubarbe 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $7 + shipping”
$7.00
$1.17/ml
65% under retail · medium confidence
Retail $37.00
Message about this bottleCaswell Massey
“Caswell Massey Yellowstone Lake 10 mL/0.33 fl oz 90% Remaining $10 + shipping”
Pearfat
Giardini di Toscana
Pearfat
Kerosene
Goldfield & Banks
Alkemia
Alkemia
Alkemia
Philosophy
Full-bottle equivalent $15.79. At this partial’s price per remaining ml, 120 ml would cost about $15.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Philosophy Unconditional Love
120 mL/4 fl oz
95% Remaining
$15 + shipping”
$15.00
$0.13/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Wylde Ivy
Full-bottle equivalent $6.25. At this partial’s price per remaining ml, 30 ml would cost about $6.25. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Wylde Ivy Garlands
30 mL/1 fl oz
80% Remaining
$5 + shipping”
$5.00
$0.21/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Ellis Brooklyn
Full-bottle equivalent $12.50. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $12.50. No same-size full-bottle comparison is available yet.
“Ellis Brooklyn
Dear Sky
10 mL/0.33 fl oz
40% Remaining
$5 + shipping”
$5.00
$1.25/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Retail $33.00
Alkemia
“Alkemia Dusk in Autumn
5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)
99% Remaining
$7 + shipping”
$7.00
$1.40/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Alkemia
“Alkemia Midsummer Magic Alchemy
5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)
90% Remaining
$7 + shipping”
$7.00
$1.56/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Alkemia
“Alkemia 2025 Arcanum Experiment #11
5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)
99% Remaining
$7 + shipping”
$7.00
$1.40/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Narcotica
$2.00
Sold at this price; it still counts toward the market price.
D.S. & Durga
$2.00
Sold at this price; it still counts toward the market price.
NEST New York
$2.00
Sold at this price; it still counts toward the market price.
NEST New York
$2.00
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Howdy! My perfume tastes have radically shifted over the years, and, long story short, I have a number of bottles I’m trying to destash. I’m not too picky on the prices so long as I can send them to a good home. I don’t want them to end up in landfill.
Images Here: [https://imgur.com/a/luzGevV](https://imgur.com/a/luzGevV)
I work a 4/10 schedule, so I’ll only be able to mail them out on Fridays and Saturdays (just a heads up).
Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 100% Remaining $10 + shipping
Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 80% Remaining $8 + shipping
Philosophy Pure Grace - Pop of Sun 120 mL/4 fl oz 95% Remaining $15 + shipping
Vera Wang Vera Wang 100 mL/3.4 fl oz 50% Remaining $12 + shipping
~~Philosophy Unconditional Love~~ ~~120 mL/4 fl oz~~ ~~95% Remaining~~ ~~$15 + shipping~~
~~Wylde Ivy Garlands~~ ~~30 mL/1 fl oz~~ ~~80% Remaining~~ ~~$5 + shipping~~
Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $7 + shipping
Marc Jacobs Daisy 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $5 + shipping
~~Ellis Brooklyn~~ ~~Dear Sky~~ ~~10 mL/0.33 fl oz~~ ~~40% Remaining~~ ~~$5 + shipping~~
Frenshe Desert Rose 25 mL/0.84 fl oz (150 mL/5 fl oz body spray and perfume oil thrown in) 60% Remaining $10 + shipping
NEST Wisteria Blue 10 mL/0.33 fl oz 95% Remaining $10 + shipping
Stone & Wit Lychee #17 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $10 + shipping
Prada Infusion de Rhubarbe 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $7 + shipping
~~Alkemia Dusk in Autumn~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~99% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~
~~Alkemia Midsummer Magic Alchemy~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~90% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~
~~Alkemia 2025 Arcanum Experiment #11~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~99% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~
Caswell Massey Yellowstone Lake 10 mL/0.33 fl oz 90% Remaining $10 + shipping
I also have a number of samples I’m trying to offload. Cost is $2 plus shipping. If they’re in the image but not listed below, I’m throwing them in for free (there’s enough in them to sample, but not enough for me to feel comfortable charging someone to purchase).
Pearfat Bread & Roses ~~Narcotica Happy Dust~~ ~~DS & Durga Sweet Do Nothing~~ ~~NEST Crème de Clementine~~ Giardini di Toscana Celeste ~~NEST Maui Mango~~ Pearfat Up North Kerosene Sweetly Known Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach Alkemia Pretty Little Poisons Alkemia Haunted and Bewitched Alkemia Uncharted
Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.
Asking about Daisy Eau So Fresh 10 ml · $7