Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 14 hours ago by u/tomato_empress · 6 comments

Clearing Out Collection

Listing photos

29 bottles in this post · 10 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Falling in LovePhilosophy · Full · 60 ml$10.00$0.17/mlNo comps yet
Full

Philosophy

Falling in Love

full bottle60 mlused

$10.00

$0.17/ml

Not enough comps yet

Street $27.08

Message about this bottle
Report a parsing error
Falling in LovePhilosophy · Partial · 60 ml · 80%$8.00$0.17/mlNo comps yet
~48 ml left

Philosophy

Falling in Love

partial bottle60 mlused

Full-bottle equivalent $10.00. At this partial’s price per remaining ml, 60 ml would cost about $10.00. That is about the same as the $10.00 full-bottle median from 1 recent same-size full-bottle ask, so there is no meaningful liquid-price discount.

$8.00

$0.17/ml

Not enough comps yet

Street $27.08

Message about this bottle
Report a parsing error
Pure Grace - Pop of SunPhilosophy · Partial · 120 ml · 95%$15.00$0.13/mlNo comps yet
~114 ml left
partial bottle120 mlused

Full-bottle equivalent $15.79. At this partial’s price per remaining ml, 120 ml would cost about $15.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$15.00

$0.13/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Vera WangVera Wang · Partial · 100 ml · 50%$12.00$0.24/mlNo comps yet
~50 ml left

Vera Wang

Vera Wang

partial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $24.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $24.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$12.00

$0.24/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Daisy Eau So FreshMarc Jacobs · Partial · 10 ml · 80%$7.00$0.88/ml73% under market
~8 ml left
partial bottle10 mlused

Full-bottle equivalent $8.75. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $8.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$7.00

$0.88/ml

Unusually low — verify before paying

Retail $37.00

Message about this bottle
Report a parsing error
DaisyMarc Jacobs · Partial · 10 ml · 60%$5.00$0.83/ml74% under market
~6 ml left

Marc Jacobs

Daisy

partial bottle10 mlused

Full-bottle equivalent $8.33. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $8.33. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$5.00

$0.83/ml

Unusually low — verify before paying

Retail $37.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Desert RoseFrenshe · Partial · 25 ml · 60%$10.00$0.67/mlNo comps yet
~15 ml left
partial bottle25 mlused

Full-bottle equivalent $16.67. At this partial’s price per remaining ml, 25 ml would cost about $16.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$10.00

$0.67/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Wisteria BlueNEST New York · Full · 10 ml · 95%$10.00$1.05/mlNo comps yet
~10 ml left

NEST New York

Wisteria Blue

full bottle10 mlused

$10.00

$1.05/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Lychee #17Stone and Wit · Partial · 10 ml · 80%$10.00$1.25/mlNo comps yet
~8 ml left

Stone and Wit

Lychee #17

partial bottle10 mlused

Full-bottle equivalent $12.50. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $12.50. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$10.00

$1.25/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Infusion de RhubarbePrada · Partial · 10 ml · 60%$7.00$1.17/ml65% under market
~6 ml left
partial bottle10 mlused

Full-bottle equivalent $11.67. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $11.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$7.00

$1.17/ml

65% under retail · medium confidence

Retail $37.00

Message about this bottle
Report a parsing error
Yellowstone LakeCaswell Massey · Full · 10 ml · 90%$10.00$1.11/mlNo comps yet
~9 ml left

Caswell Massey

Yellowstone Lake

full bottle10 mlused

$10.00

$1.11/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Bread & RosesPearfat · Sample$2.00No comps yet
sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
CelesteGiardini di Toscana · Sample$2.00No comps yet

Giardini di Toscana

Celeste

sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Up NorthPearfat · Sample$2.00No comps yet

Pearfat

Up North

sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Sweetly KnownKerosene · Sample$2.00No comps yet
sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Sunset Hour Dark PeachGoldfield & Banks · Sample$2.00No comps yet

Goldfield & Banks

Sunset Hour Dark Peach

sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Pretty Little PoisonsAlkemia · Sample$2.00No comps yet

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Haunted and BewitchedAlkemia · Sample$2.00No comps yet

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
UnchartedAlkemia · Sample$2.00No comps yet

Alkemia

Uncharted

sample

$2.00

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
Unconditional LovePhilosophy · sold · Partial · 120 ml · 95%$15.00$0.13/mlsold
~114 ml left
soldpartial bottle120 mlused

Full-bottle equivalent $15.79. At this partial’s price per remaining ml, 120 ml would cost about $15.79. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$15.00

$0.13/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
GarlandsWylde Ivy · sold · Partial · 30 ml · 80%$5.00$0.21/mlsold
~24 ml left

Wylde Ivy

Garlands

soldpartial bottle30 mlused

Full-bottle equivalent $6.25. At this partial’s price per remaining ml, 30 ml would cost about $6.25. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$5.00

$0.21/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Dear SkyEllis Brooklyn · sold · Partial · 10 ml · 40%$5.00$1.25/mlsold
~4 ml left

Ellis Brooklyn

Dear Sky

soldpartial bottle10 mlused

Full-bottle equivalent $12.50. At this partial’s price per remaining ml, 10 ml would cost about $12.50. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$5.00

$1.25/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Retail $33.00

Report a parsing error
Dusk in AutumnAlkemia · sold · Decant · 5 ml$7.00$1.40/mlsold
solddecant5 mlused

$7.00

$1.40/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Midsummer Magic AlchemyAlkemia · sold · Decant · 5 ml · 90%$7.00$1.56/mlsold
~5 ml left
solddecant5 mlused

$7.00

$1.56/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
2025 Arcanum Experiment #11Alkemia · sold · Decant · 5 ml$7.00$1.40/mlsold
solddecant5 mlused

$7.00

$1.40/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Happy DustNarcotica · sold · Sample$2.00sold

Narcotica

Happy Dust

soldsample

$2.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Sweet Do NothingD.S. & Durga · sold · Sample$2.00sold

D.S. & Durga

Sweet Do Nothing

soldsample

$2.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Crème de ClementineNEST New York · sold · Sample$2.00sold
soldsample

$2.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Maui MangoNEST New York · sold · Sample$2.00sold

NEST New York

Maui Mango

soldsample

$2.00

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Howdy! My perfume tastes have radically shifted over the years, and, long story short, I have a number of bottles I’m trying to destash. I’m not too picky on the prices so long as I can send them to a good home. I don’t want them to end up in landfill.

Images Here: [https://imgur.com/a/luzGevV](https://imgur.com/a/luzGevV)

I work a 4/10 schedule, so I’ll only be able to mail them out on Fridays and Saturdays (just a heads up).

Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 100% Remaining $10 + shipping

Philosophy Falling in Love 60 mL/2 fl oz 80% Remaining $8 + shipping

Philosophy Pure Grace - Pop of Sun 120 mL/4 fl oz 95% Remaining $15 + shipping

Vera Wang Vera Wang 100 mL/3.4 fl oz 50% Remaining $12 + shipping

~~Philosophy Unconditional Love~~ ~~120 mL/4 fl oz~~ ~~95% Remaining~~ ~~$15 + shipping~~

~~Wylde Ivy Garlands~~ ~~30 mL/1 fl oz~~ ~~80% Remaining~~ ~~$5 + shipping~~

Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $7 + shipping

Marc Jacobs Daisy 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $5 + shipping

~~Ellis Brooklyn~~ ~~Dear Sky~~ ~~10 mL/0.33 fl oz~~ ~~40% Remaining~~ ~~$5 + shipping~~

Frenshe Desert Rose 25 mL/0.84 fl oz (150 mL/5 fl oz body spray and perfume oil thrown in) 60% Remaining $10 + shipping

NEST Wisteria Blue 10 mL/0.33 fl oz 95% Remaining $10 + shipping

Stone & Wit Lychee #17 10 mL/0.33 fl oz 80% Remaining $10 + shipping

Prada Infusion de Rhubarbe 10 mL/0.33 fl oz 60% Remaining $7 + shipping

~~Alkemia Dusk in Autumn~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~99% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~

~~Alkemia Midsummer Magic Alchemy~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~90% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~

~~Alkemia 2025 Arcanum Experiment #11~~ ~~5 mL/0.16 fl oz (Poured into Larger Bottle)~~ ~~99% Remaining~~ ~~$7 + shipping~~

Caswell Massey Yellowstone Lake 10 mL/0.33 fl oz 90% Remaining $10 + shipping

I also have a number of samples I’m trying to offload. Cost is $2 plus shipping. If they’re in the image but not listed below, I’m throwing them in for free (there’s enough in them to sample, but not enough for me to feel comfortable charging someone to purchase).

Pearfat Bread & Roses ~~Narcotica Happy Dust~~ ~~DS & Durga Sweet Do Nothing~~ ~~NEST Crème de Clementine~~ Giardini di Toscana Celeste ~~NEST Maui Mango~~ Pearfat Up North Kerosene Sweetly Known Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach Alkemia Pretty Little Poisons Alkemia Haunted and Bewitched Alkemia Uncharted

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

14 hours ago$10.00active
14 hours ago$8.00active
14 hours ago$15.00active
14 hours ago$15.00active
14 hours ago$5.00active
14 hours ago$7.00active
14 hours ago$5.00active
14 hours ago$5.00active
14 hours ago$10.00active
14 hours ago$10.00active
14 hours ago$10.00active
14 hours ago$7.00active
14 hours ago$7.00active
14 hours ago$7.00active
14 hours ago$7.00active
14 hours ago$10.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
14 hours ago$2.00active
13 hours ago$7.00sold
13 hours ago$7.00sold
13 hours ago$2.00sold
11 hours ago$10.00sold
11 hours ago$15.00sold
11 hours ago$5.00sold
11 hours ago$5.00sold
11 hours ago$7.00sold
11 hours ago$2.00sold
11 hours ago$2.00sold
11 hours ago$2.00sold
11 hours ago$10.00active
10 hours ago$12.00active

Deals happen on Reddit with u/tomato_empress.