Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/HoldBigflank · 10 comments

Lots of niche! Dior prive, Nishane, 4160 Tuesdays, LV, Vyrao

Listing photos

14 bottles in this post · 12 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Cafe GourmandMaison Tahité · Full · 100 ml$45.00$0.45/mlNo comps yet
Full

Maison Tahité

Cafe Gourmand

full bottle100 mlusedbottle only

$45.00

$0.45/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Killer Rose4160 Tuesdays · Full · 100 ml$75.00$0.75/mlNo comps yet
Full

4160 Tuesdays

Killer Rose

full bottle100 mlusedbottle only

$75.00

$0.75/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
New LookDior · sold · Full · 125 ml$160.00$1.28/mlsold
Full
soldfull bottle125 mlusedfull presentation

$160.00

$1.28/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
NansheNishane · sold · Partial · 100 ml · 50%$50.00$1.00/mlsold
~50 ml left

Nishane

Nanshe

soldpartial bottle100 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $100.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $100.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$50.00

$1.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Retail $318.75

Report a parsing error
CharmanteElysian · sold · Full · 50 ml · 90%$45.00$1.00/mlsold
~45 ml left

Elysian

Charmante

soldfull bottle50 mlusedbottle only

$45.00

$1.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Roses des VentsLouis Vuitton · sold · Partial · 100 ml · 50%$150.00$3.00/mlsold
~50 ml left

Louis Vuitton

Roses des Vents

soldpartial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $300.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $300.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$150.00

$3.00/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
The SixthVyrao · sold · Full · 50 ml$80.00$1.60/mlsold
Full
soldfull bottle50 mlusedbottle only

$80.00

$1.60/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
I Am VerdantVyrao · sold · Full · 50 ml · 95%$75.00$1.58/mlsold
~48 ml left
soldfull bottle50 mlusedbottle only

$75.00

$1.58/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Free 00Vyrao · sold · Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
~29 ml left

Vyrao

Free 00

soldfull bottle30 mlusedbottle only

$75.00

$2.63/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
MamajujuVyrao · sold · Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
~29 ml left
soldfull bottle30 mlusedbottle only

$75.00

$2.63/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
GeorgetteVyrao · sold · Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
~29 ml left
soldfull bottle30 mlusedbottle only

$75.00

$2.63/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Witchy WooVyrao · sold · Full · 50 ml$80.00$1.60/mlsold
Full
soldfull bottle50 mlusedbottle only

$80.00

$1.60/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Witchy WooVyrao · sold · Full · 30 ml$50.00$1.67/mlsold
Full
soldfull bottle30 mlusedbottle only

$50.00

$1.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Sun RaeVyrao · sold · Full · 30 ml$50.00$1.67/mlsold
Full

Vyrao

Sun Rae

soldfull bottle30 mlusedbottle only

$50.00

$1.67/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Hey guys! Been a while since my last sale post. Getting a big ol Japanese sleeve done on my arm so any extra funds I can come up with are gonna help with that.

Under $50 add $5 for shipping please.

**~~Dior - New Look~~**~~: 125ml, with pres. Older discontinued size. Super potent. This is a church incense with an icy aldehydic edge that you can pull off in warm weather. -~~ **~~$160~~** **SOLD**

**~~Nishane - Nanshe~~**~~: 100ml, about 50% full. Has pres. Really nice unisex powdery scent. Reminds me strongly of the Johnson's baby lotion in the pink bottle. -~~ **~~$50~~** **SOLD**

**~~Elysian - Charmante~~**~~: 50ml, about 90% full. No pres. Smells like a slightly fruity sparkly champagne. Apricot and pear, with a bit of vanilla and almond to ground it out. Maybe a smidge feminine leaning but nowhere near enough that a guy can't pull it off. -~~ **~~$40~~** ~~(crazy steal, check the retail price)~~ **SOLD**

**Maison Tahite - Cafe Gourmand**: 100ml, basically full. No pres. Very unique smoked coffee kind of scent. Has saffron, cade and hazelnut along with the coffee. - **$40**

**4160 Tuesdays - Killer Rose**: 100ml, full. No pres. Beautiful amber-y rose with some resins down in the base, but airy and fruity on top. Almost kind of transitions through the range of what a rose perfume can be as it evolves on skin. - **$75**

**~~Louis Vuitton - Rose des Vents~~**~~: 100ml, 50% full. No pres. Nearly a decade old vintage from 2017. No cap but not a tester or initialed so you should be able to snag one from a store. Discontinued scent. Light, airy breezy rose that works amazing in the heat. Unisex. -~~ **~~$150~~** **SOLD**

I have a ton of stuff from Vyrao which is an awesome niche house. These are old, stronger formulations than what they have out currently. You've may have seen or heard of Witchy Woo as it got a decent bit of coverage when it came out. These are all great, in fact one of them is so good that I had to keep it. Their 100ml bottles run $225 so the prices you're about to see here are going to be a one-off opportunity.

**UPDATE: My pricing info on these was accurate but the sizes are 50ml/30ml not 100ml/50ml! They don't make 100ml bottles**

**~~Vyrao - The Sixth~~**~~: 100ml, near-full, no pres. Green green green blast of a scent. Think of any green note you can come up with and it's probably in here. The wormwood really pops in the opening then relents into what just smells like a distillation of the color green. -~~ **~~$80~~** **SOLD**

**~~Vyrao - I Am Verdant~~**~~: 100ml, 95% full, no pres. Steamy, incensey, also green. Plants and incense. Almost had to keep this one. -~~ **~~$75~~** **SOLD**

**~~Vyrao - Free 00~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. Bright, uplifting, musky citrusy approachable summer scent. Done very well. Great for the heat. -~~ **~~$75~~** **SOLD**

**~~Vyrao - Mamajuju~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. I'm not gonna hold yall, this one is freaky. If you're into scary, unapproachable hyper-niche this is for you. Smells like a fistful of red clay, dirt, mud, pepper, deep woods, basically the essence of the color brown. -~~ **~~$75~~** **SOLD**

**~~Vyrao - Georgette~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. Perfect rose and violet, a bit of patch, a bit of guiac, and a touch of tobacco. Almost evokes iris even though there's none listed in the notes. This one was also aaaalmost a keeper. -~~ **~~$75~~** **SOLD**

**~~Vyrao - Witchy Woo~~**~~: 100ml, near-full, no pres. Grab this for the upcoming spooky season! Spicy incensey smoky patchouli, carrot seed in the base and some orris. This is the brand's standout for a good reason. I have both this 100ml and a 50ml bottle of this. I would sell the 100ml for~~ **~~$80~~** ~~or the 50ml for~~ **~~$50~~** ~~and I'll keep whichever doesn't sell.~~ **SOLD**

**~~Vyrao - Sun Rae~~**~~: 30ml, near-full, no pres. Bright cheery citrus emboldened by some fun turmeric and ginger notes. A bit of black pepper to add some piquancy. -~~ **~~$50~~** **SOLD**

No trades at this time please. I most major forms of payment other than CashApp, Zelle is preferred!

**I'll sell the remaining two bottles for $90 shipped if anyone wants a sweet deal!**

Pics: [https://imgur.com/a/zv0oHob](https://imgur.com/a/zv0oHob)

Thanks for looking!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$160.00sold
2 days ago$50.00sold
2 days ago$45.00sold
2 days ago$45.00active
2 days ago$75.00active
2 days ago$150.00sold
2 days ago$80.00sold
2 days ago$75.00sold
2 days ago$75.00active
2 days ago$75.00active
2 days ago$75.00active
2 days ago$80.00sold
2 days ago$50.00sold
2 days ago$50.00active
18 hours ago$75.00sold
18 hours ago$75.00sold
18 hours ago$75.00sold
18 hours ago$80.00sold
18 hours ago$50.00sold
18 hours ago$50.00sold

Deals happen on Reddit with u/HoldBigflank.