Maison Tahité
Lots of niche! Dior prive, Nishane, 4160 Tuesdays, LV, Vyrao
Listing photos
14 bottles in this post · 12 sold
Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.
Cafe GourmandMaison Tahité · Full · 100 mlFull · 100 ml$45.00$0.45/mlNo comps yet
Killer Rose4160 Tuesdays · Full · 100 mlFull · 100 ml$75.00$0.75/mlNo comps yet
4160 Tuesdays
Killer Rose
New LookDior · sold · Full · 125 mlFull · 125 ml$160.00$1.28/mlsold
Dior
New Look
$160.00
$1.28/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
NansheNishane · sold · Partial · 100 ml · 50%Partial · 100 ml · 50%$50.00$1.00/mlsold
Nishane
Nanshe
Full-bottle equivalent $100.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $100.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.
$50.00
$1.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Retail $318.75
Report a parsing error
CharmanteElysian · sold · Full · 50 ml · 90%Full · 50 ml · 90%$45.00$1.00/mlsold
Elysian
Charmante
$45.00
$1.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Roses des VentsLouis Vuitton · sold · Partial · 100 ml · 50%Partial · 100 ml · 50%$150.00$3.00/mlsold
Louis Vuitton
Roses des Vents
Full-bottle equivalent $300.00. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $300.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.
$150.00
$3.00/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
The SixthVyrao · sold · Full · 50 mlFull · 50 ml$80.00$1.60/mlsold
Vyrao
The Sixth
$80.00
$1.60/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
I Am VerdantVyrao · sold · Full · 50 ml · 95%Full · 50 ml · 95%$75.00$1.58/mlsold
Vyrao
I Am Verdant
$75.00
$1.58/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Free 00Vyrao · sold · Full · 30 ml · 95%Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
Vyrao
Free 00
$75.00
$2.63/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
MamajujuVyrao · sold · Full · 30 ml · 95%Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
Vyrao
Mamajuju
$75.00
$2.63/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
GeorgetteVyrao · sold · Full · 30 ml · 95%Full · 30 ml · 95%$75.00$2.63/mlsold
Vyrao
Georgette
$75.00
$2.63/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Witchy WooVyrao · sold · Full · 50 mlFull · 50 ml$80.00$1.60/mlsold
Vyrao
Witchy Woo
$80.00
$1.60/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Witchy WooVyrao · sold · Full · 30 mlFull · 30 ml$50.00$1.67/mlsold
Vyrao
Witchy Woo
$50.00
$1.67/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Sun RaeVyrao · sold · Full · 30 mlFull · 30 ml$50.00$1.67/mlsold
Vyrao
Sun Rae
$50.00
$1.67/ml
Sold at this price; it still counts toward the market price.
Report a parsing error
Read the original postShowHide
Hey guys! Been a while since my last sale post. Getting a big ol Japanese sleeve done on my arm so any extra funds I can come up with are gonna help with that.
Under $50 add $5 for shipping please.
**~~Dior - New Look~~**~~: 125ml, with pres. Older discontinued size. Super potent. This is a church incense with an icy aldehydic edge that you can pull off in warm weather. -~~ **~~$160~~** **SOLD**
**~~Nishane - Nanshe~~**~~: 100ml, about 50% full. Has pres. Really nice unisex powdery scent. Reminds me strongly of the Johnson's baby lotion in the pink bottle. -~~ **~~$50~~** **SOLD**
**~~Elysian - Charmante~~**~~: 50ml, about 90% full. No pres. Smells like a slightly fruity sparkly champagne. Apricot and pear, with a bit of vanilla and almond to ground it out. Maybe a smidge feminine leaning but nowhere near enough that a guy can't pull it off. -~~ **~~$40~~** ~~(crazy steal, check the retail price)~~ **SOLD**
**Maison Tahite - Cafe Gourmand**: 100ml, basically full. No pres. Very unique smoked coffee kind of scent. Has saffron, cade and hazelnut along with the coffee. - **$40**
**4160 Tuesdays - Killer Rose**: 100ml, full. No pres. Beautiful amber-y rose with some resins down in the base, but airy and fruity on top. Almost kind of transitions through the range of what a rose perfume can be as it evolves on skin. - **$75**
**~~Louis Vuitton - Rose des Vents~~**~~: 100ml, 50% full. No pres. Nearly a decade old vintage from 2017. No cap but not a tester or initialed so you should be able to snag one from a store. Discontinued scent. Light, airy breezy rose that works amazing in the heat. Unisex. -~~ **~~$150~~** **SOLD**
I have a ton of stuff from Vyrao which is an awesome niche house. These are old, stronger formulations than what they have out currently. You've may have seen or heard of Witchy Woo as it got a decent bit of coverage when it came out. These are all great, in fact one of them is so good that I had to keep it. Their 100ml bottles run $225 so the prices you're about to see here are going to be a one-off opportunity.
**UPDATE: My pricing info on these was accurate but the sizes are 50ml/30ml not 100ml/50ml! They don't make 100ml bottles**
**~~Vyrao - The Sixth~~**~~: 100ml, near-full, no pres. Green green green blast of a scent. Think of any green note you can come up with and it's probably in here. The wormwood really pops in the opening then relents into what just smells like a distillation of the color green. -~~ **~~$80~~** **SOLD**
**~~Vyrao - I Am Verdant~~**~~: 100ml, 95% full, no pres. Steamy, incensey, also green. Plants and incense. Almost had to keep this one. -~~ **~~$75~~** **SOLD**
**~~Vyrao - Free 00~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. Bright, uplifting, musky citrusy approachable summer scent. Done very well. Great for the heat. -~~ **~~$75~~** **SOLD**
**~~Vyrao - Mamajuju~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. I'm not gonna hold yall, this one is freaky. If you're into scary, unapproachable hyper-niche this is for you. Smells like a fistful of red clay, dirt, mud, pepper, deep woods, basically the essence of the color brown. -~~ **~~$75~~** **SOLD**
**~~Vyrao - Georgette~~**~~: 50ml, 95% full, no pres. Perfect rose and violet, a bit of patch, a bit of guiac, and a touch of tobacco. Almost evokes iris even though there's none listed in the notes. This one was also aaaalmost a keeper. -~~ **~~$75~~** **SOLD**
**~~Vyrao - Witchy Woo~~**~~: 100ml, near-full, no pres. Grab this for the upcoming spooky season! Spicy incensey smoky patchouli, carrot seed in the base and some orris. This is the brand's standout for a good reason. I have both this 100ml and a 50ml bottle of this. I would sell the 100ml for~~ **~~$80~~** ~~or the 50ml for~~ **~~$50~~** ~~and I'll keep whichever doesn't sell.~~ **SOLD**
**~~Vyrao - Sun Rae~~**~~: 30ml, near-full, no pres. Bright cheery citrus emboldened by some fun turmeric and ginger notes. A bit of black pepper to add some piquancy. -~~ **~~$50~~** **SOLD**
No trades at this time please. I most major forms of payment other than CashApp, Zelle is preferred!
**I'll sell the remaining two bottles for $90 shipped if anyone wants a sweet deal!**
Pics: [https://imgur.com/a/zv0oHob](https://imgur.com/a/zv0oHob)
Thanks for looking!
Listing history
Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.
Deals happen on Reddit with u/HoldBigflank.