Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/dlndjh · 3 comments

I have a few bottles I'm trying to move. MFK Aqua Vitae / Nishane Vain & Naive / The Harmonist Velvet Fire Parfum / Tiziana Terenzi Maremma / Tom Ford Soleil Brulant & Tubereuse Nue flacon, YSL L'Homme 2015

Listing photos

7 bottles in this post · 1 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

Full
full bottle50 mlused

$112.00

$2.24/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~40 ml left

The Harmonist

Velvet Fire Parfum

partial bottle50 mlusedfull presentation

Full-bottle equivalent $170.00. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $170.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$136.00

$3.40/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~90 ml left

Tiziana Terenzi

Maremma Extrait

partial bottle100 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $85.56. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $85.56. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$77.00

$0.86/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~140 ml left

Yves Saint Laurent

L'Homme EDT

partial bottle200 mlusedbottle only

Full-bottle equivalent $221.43. At this partial’s price per remaining ml, 200 ml would cost about $221.43. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$155.00

$1.11/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
Full
full bottle50 mlsealed

$159.00

$3.18/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~210 ml left
partial bottle250 mlused

Full-bottle equivalent $373.81. At this partial’s price per remaining ml, 250 ml would cost about $373.81. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$314.00

$1.50/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~130 ml left

Maison Francis Kurkdjian

Aqua Vitae EDT

soldpartial bottle200 mlused

Full-bottle equivalent $229.23. At this partial’s price per remaining ml, 200 ml would cost about $229.23. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$149.00

$1.15/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Letting go of a few bottles, **MFK,** **NISHANE, THE HARMONIST, TIZIANA TERENZI, TOM FORD, & YSL**.

***All prices shipped.***

**Decants** too, right [HERE.](https://www.reddit.com/r/fragranceswap/s/7X0G5w1wf3)

Zelle, Venmo, or CashApp preferred. Can also do PP G&S (buyer pays fee).

**-------------------------------------------------------------------------------------------**

**~~MFK Aqua Vitae EDT~~** ~~Batch code 20133 (May 12, 2020). 130/200ml, $149.~~ [~~Aqua Vitae~~](https://imgur.com/a/aqua-vitae-ljmW4HJ) *\* SOLD \**

**NISHANE** **Vain & Naive Extrait** b.c. 21131/06-01 (May 11, 2021). Launched 2018. 50ml, used a few sprays, $112. [V & N](https://imgur.com/a/nishane-bottles-9kASLaN)

**THE HARMONIST** **Velvet Fire Parfum** Early b.c. 18H219B. I bought it new in Feb. 2021. Launched in 2020. This is the OG presentation including the pamphlet and booklet. \~40/50ml, $136 (bottle only $129). [Velvet Fire](https://imgur.com/a/harmonist-bottles-fZapGEe)

**TIZIANA TERENZI** **Maremma Extrait** Early b.c. N04273 which I believe is 2017. Launched in 2013. Bottle only. \~85-90/100ml, $77. [Maremma](https://imgur.com/a/tiziana-terenzi-45CYk5P)

**YSL L'Homme** **EDT** Batch code 62M401 (April 2015). Nice vintage juice. Bottle only. \~140/200ml, $155. [YSL L'Homme](https://imgur.com/a/ysl-lhomme-bottle-K8t1ZTV)

# ** TOM FORD **

**Soleil Brulant EDP** *Discontinued?* New in cellophane, b.c AA1 (Oct. 2021), $159. [Soleil Brulant 50ml](https://imgur.com/a/6zstiiO)

**Tubereuse Nue EDP** *Discontinued? P*re-launch b.c. BC0 (Dec. 2020), 210/250ml, identical to the new one in the photos, without cellophane obviously, $314. [TN pic 250ml flacon](https://imgur.com/a/tubereuse-nue-kM2TI4O)

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$149.00active
2 days ago$112.00active
2 days ago$136.00active
2 days ago$77.00active
2 days ago$155.00active
2 days ago$159.00active
2 days ago$314.00active
1 day ago$149.00sold

Asking about Velvet Fire Parfum 50 ml · $136