Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 2 days ago by u/skyfra4 · 2 comments

Creed, Day Three, G&B, Lalique, MFK, Nishane, Olympic Orchids, Rogue, Tom Ford, & MORE!

Listing photos

12 bottles in this post

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

FalurödBjörk and Berries · Decant · 10 ml$35.00$3.50/mlNo comps yet
Full

Björk and Berries

Faluröd

decant10 ml

$35.00

$3.50/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
AranThe Burren Perfumery · Decant · 5 ml$10.00$2.00/mlNo comps yet
Full

The Burren Perfumery

Aran

decant5 ml

$10.00

$2.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
HimalayaCreed · Decant · 5 ml$15.00$3.00/ml47% under market
Full
decant5 ml

$15.00

$3.00/ml

47% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
FilosofiaDay Three · Decant · 10 ml$35.00$3.50/mlNo comps yet
Full

Day Three

Filosofia

decant10 ml

$35.00

$3.50/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Tres OrosDay Three · Decant · 10 ml$35.00$3.50/ml12% under market
Full

Day Three

Tres Oros

decant10 ml

$35.00

$3.50/ml

12% under market · 1 comp · low confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Ingenious GingerGoldfield & Banks · Decant · 10 ml$18.00$1.80/ml30% under market
Full

Goldfield & Banks

Ingenious Ginger

decant10 ml

$18.00

$1.80/ml

30% under market · 6 comps · medium confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Encre Noire à L'ExtrêmeLalique · Decant · 10 ml$5.00$0.50/mlNo comps yet
Full
decant10 mlused

$5.00

$0.50/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Gentle Fluidity SilverMaison Francis Kurkdjian · Decant · 10 ml$32.00$3.20/ml13% under market
Full

Maison Francis Kurkdjian

Gentle Fluidity Silver

decant10 ml

$32.00

$3.20/ml

13% under market · 5 comps · medium confidence

Message about this decant

Compared per remaining ml with other decants

Report a parsing error
Sultan VetiverNishane · Decant · 5 ml$15.00$3.00/mlNo comps yet
Full
decant5 ml

$15.00

$3.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Night FlyerOlympic Orchids · Decant · 5 ml$15.00$3.00/mlNo comps yet
Full

Olympic Orchids

Night Flyer

decant5 ml

$15.00

$3.00/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Mousse IllumineeRogue Perfumery · Decant · 5 ml$18.00$3.60/mlNo comps yet
Full

Rogue Perfumery

Mousse Illuminee

decant5 ml

$18.00

$3.60/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Noir de NoirTom Ford · Decant · 10 ml$35.00$3.50/mlNo comps yet
Full

Tom Ford

Noir de Noir

decant10 ml

$35.00

$3.50/ml

Not enough comps yet

Message about this decant
Report a parsing error
Read the original postShow

I'm the only person on Reddit decanting many of these fragrances - I hope you find something cool!

Orders of $60+ get **FREE SHIPPING!**

**DECANT BOTTLES**: [https://imgur.com/a/pa6kfWK](https://imgur.com/a/pa6kfWK)

**Björk and Berries** Faluröd: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18, 10ml - $35 \----- Niche perfumery based in Sweden. Top notes include black pepper & iron. Heart notes include frankincense & oak wood. Base notes include cedarwood, amber, & myrrh.

**The Burren Perfumery** Aran: 1ml - $2, 2ml - $4, 3ml - $6, 4ml - $8, 5ml - $10 \----- All-natural indie-niche fragrance house based in Ireland. Top notes include bergamot, grapefruit, & lemon. Heart/Middle notes include seaweed, kelp, & vetiver. Base notes include cedarwood, cypress, & oakmoss.

**Creed** Himalaya: 1ml - $3, 2ml - $6, 3ml - $9, 4ml - $12, 5ml - $15 \----- Luxury niche perfumery based in France. Head notes include lemon, mandarin, & bergamot. Heart notes include gunpowder, juniper berries, nutmeg, pepper, lavender, & jasmine. Base notes include sandalwood, vetiver, cedarwood.

**Day Three** Filosofia: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18, 10ml - $35 \----- Niche perfumery based in Arizona. Top notes include cardamom, black pepper, & bergamot. Heart notes include tonka bean, cashmere, & tobacco leaf. Base notes include dark chocolate, hazelnut, & warm musk.

**Day Three** Tres Oros: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18, 10ml - $35 \----- Niche perfumery based in Arizona. Top notes include Mandarin orange & pineapple. Heart notes include Maduros accord (Plantain + Cinnamon). Base notes include honey, brown sugar, & amber.

**Goldfield & Banks** Ingenious Ginger: 1ml - $2, 2ml - $4, 3ml - $6, 4ml - $8, 5ml - $10, 10ml - $18 \----- Niche perfumery based in Australia. Top notes include ginger flower, lemon & bergamot. Middle notes include Mandarin orange, magnolia, jasmine, & rose. Base notes include vanilla, amber, sandalwood, musk, cashmeran, patchouli.

**Lalique** Encre Noire a L'Extreme 100ml partial: 1ml - $1, 2ml - $1.50, 3ml - $2, 4ml - $2.50, 5ml - $3, 10ml - $5 \----- Designer brand based in France. Top notes include bergamot, cypress, & elemi. Heart notes include vetyver, incense, & orris. Dry-down notes include benzoin siam, sandalwood, & patchouli.

**MFK** Gentle Fluidity Silver **(2018-19 RELEASE YEAR BATCH!)**: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18, 10ml - $32 \----- Luxury niche fragrance house based in France. Notes include nutmeg, vanilla, juniper berries, vanilla, amber woods, coriander seeds, & musks.

**Nishane** Sultan Vetiver: 1ml - $3, 2ml - $6, 3ml - $9, 4ml - $12, 5ml - $15 \----- Niche fragrance house based in Turkey. Top notes include Javanese vetiver, absinthe, schinus molle, & bergamot. Heart notes include bourbon vetiver, Haitian vetiver, neroli, & tonka. Base notes include amberwood, leather, & Brazilian vetiver

**Olympic Orchids** Night Flyer: 1ml - $3, 2ml - $6, 3ml - $9, 4ml - $12, 5ml - $15 \----- Indie-niche perfumery based in Washington. Notes include sandalwood, olibanum wood, vetiver, furry musk accord, wet earth, damp air, mineral notes, resins, leather, figs, banana, & soft tropical fruits.

**Rogue Perfumery** Mousse Illuminee **(REAL OAKMOSS!)**: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18 \----- Indie-niche perfumery based in Idaho. Notes include treemoss absolute, frankincense, green cypress, laurel, artemisia, white florals, & musk.

**Tom Ford** Noir de Noir: 1ml - $4, 2ml - $8, 3ml - $12, 4ml - $15, 5ml - $18, 10ml - $35 \----- Designer brand based in NYC. Top notes include saffron, black truffle, vanilla, patchouli, oud wood, & crocus flower.

$7 shipping on orders less than $50. Paypal F&F. CONUS only.

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

2 days ago$35.00active
2 days ago$10.00active
2 days ago$15.00active
2 days ago$35.00active
2 days ago$35.00active
2 days ago$18.00active
2 days ago$5.00active
2 days ago$32.00active
2 days ago$15.00active
2 days ago$15.00active
2 days ago$18.00active
2 days ago$35.00active

Asking about Night Flyer 5 ml · $15