Skip to content
Page loaded
← Back to listings
For saleactivePosted 5 days ago by u/Nkredyble · 5 comments

Fall/Winter Designers & Dupes (SpiceBomb Extreme, JPG Elixir Absolu, D&G K Intense, H&H Gold Scent, Montagne Galilean) + Alexandria Sample Packs

Listing photos

8 bottles in this post · 3 sold

Parsed by FragranceSwap. Confirm availability, condition, and payment terms on Reddit.

~85 ml left

Viktor & Rolf

Spicebomb Extreme

partial bottle90 mlused

Full-bottle equivalent $74.12. At this partial’s price per remaining ml, 90 ml would cost about $74.12. That is 6% above the $70.00 full-bottle median from 2 recent same-size full-bottle asks.

$70.00

$0.82/ml

54% above market · 1 comp · low confidence

Message about this bottle

Compared per remaining ml with other partial bottles

Report a parsing error
~100 ml left
partial bottle125 mlused

Full-bottle equivalent $100.00. At this partial’s price per remaining ml, 125 ml would cost about $100.00. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$80.00

$0.80/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~90 ml left
partial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $38.89. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $38.89. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$35.00

$0.39/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~40 ml left

Montagne Parfums

Galilean

partial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $43.75. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $43.75. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$35.00

$0.88/ml

Not enough comps yet

Message about this bottle
Report a parsing error
~4 ml left

Montagne Parfums

Arabian Orient

sample5 mlused

$10.00

$2.50/ml

Not enough comps yet

Message about this sample
Report a parsing error
~90 ml left

Dolce & Gabbana

K Intense

soldpartial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $55.56. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $55.56. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$50.00

$0.56/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
~30 ml left

Montagne Parfums

Azonto

soldpartial bottle50 mlused

Full-bottle equivalent $41.67. At this partial’s price per remaining ml, 50 ml would cost about $41.67. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$25.00

$0.83/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
~85 ml left
soldpartial bottle100 mlused

Full-bottle equivalent $35.29. At this partial’s price per remaining ml, 100 ml would cost about $35.29. No same-size full-bottle comparison is available yet.

$30.00

$0.35/ml

Sold at this price; it still counts toward the market price.

Report a parsing error
Read the original postShow

Hey all,

Posting again + adding some more things to get rid of! Pics are here: [https://imgur.com/a/fENqXDZ](https://imgur.com/a/fENqXDZ)

**Designer (bundle for $200)**

* Spicebomb Extreme \~85ml/90ml, $70 * JPG Le Male Elixir Absolu \~100ml/125ml, $80 * *~~D&G K Intense \~90ml/100ml, $50~~* **| SOLD** * H&H Gold Scent \~90ml/100ml, $30

**Dupes/Inspirations (bundle for** *~~$60~~* **$40)**

* Montagne's Galilean (inspired by Ganymede)\~ 40ml/50ml, $30 * Ombre Noir (inspired by LV Ombre Nomade) Sample \~5ml/5mlm $5 (*add on only*) * Arabian Orient (original) Sample \~4ml/5ml, $5 (*add on only*)  * Vanille Absolute (inspired by Nishane Ani) \~3ml/5ml, $3 (*add on only*) * *~~Montagne's Azonto (inspired by Bal d'Afrique) \~30ml/50ml, $20~~* | **SOLD** * *~~Lattafa's Vintage Radio (inspired by Paragon) \~85ml/100ml, $25~~* | **SOLD**

**Alexandria Samples** (see pics for levels, generally somewhere between 3-5ml | **bundle for $70**)

|PACK 1|$40| |:-|:-| ||| |**African Magic**|African Leather - Memo Paris| |**Untethered**|Ombre Leather - Tom Ford| |**Aromatic Conflict**|Interlude - Amouage| |**Aromatic Conflict Black**|Interlude Black Iris - Amouage| |**The Blu Talassim**|Blue Talisman - Ex Nihilo| |**Dark Knight**|Black Phantom - Kilian| |**Monkey Business**|Monkey Special - Xerjoff| |**The Run Way 45**|Reflection 45 Man - Amouage| |**Malibu Beach**|Beach Hut Man - Amouage| |**Tea Rainfall**|Rain Tea - LV's Journey to China|

|PACK 2|$35| |:-|:-| ||| |**Golden Rush**|Jubilation - Amouage| |**Visionary**|Imagination - LV| |**Zion**|Elysium - Roja| |**Le Meteore**|Meteore - LV| |**Ombre Rose**|Les Sables Rose - LV| |**Outlander**|Outlands - Amouage| |**Hafez 1984**|Original Creation| |**Silent Purpose**|Purpose - Amouage| |**Hacivaz X**|Hacivat X - Nishane|

Would prefer to bundle, but will take offers on individual scents. Anything less than $50 and add $5 for shipping. **$300 for the whole shebang**, and I'll throw in some other random samples or decants.

I'd also consider trades, especially for something interesting. I'm down for good fall/winter scents, and I enjoy vanilla, patchouli, spices, tea, and leather/suede. I like to layer, so things in that vein pique interests as well. In general, I'm open to suggestions and offers, but I generally don't like many traditionally masculine or barbershop scents.

PayPal FF preferred or Venmo. DMs without commenting here first will be ignored!

Listing history

Changes observed by FragranceSwap while monitoring this Reddit post.

5 days ago$70.00active
5 days ago$80.00active
5 days ago$50.00active
5 days ago$35.00active
5 days ago$35.00active
5 days ago$10.00active
5 days ago$25.00sold
5 days ago$30.00sold
1 day ago$50.00sold

Deals happen on Reddit with u/Nkredyble.